Pieniny

Pieniny to górskie szlaki oraz malownicze wąwozy

Bogaty świat przyrody oraz piękne krajobrazy sprawiają, że Pieniny są jedną z najbardziej popularnych wśród turystów grup górskich w Polsce. Łąki, lasy oraz strzeliste, skalne turnie to wizytówka Pienin. Zaś największą atrakcją tego pasma górskiego jest bez wątpienia malowniczy przełom Dunajca.

Pieniny – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Spływ przełomem Dunajca jest jedną z największych atrakcji w tej części kraju. W Pieninach Dunajec tworzy wyjątkowo malowniczy przełom rzeczny. Który nie bez powodu uważany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Europie. Turyści mogą ów przełom zobaczyć zarówno z pienińskich szczytów, jak i z samej rzeki, po której można podróżować flisacką tratwą. Flisacy umilają turystom czas licznymi opowieściami. Zatem podczas długiego spływu można zdobyć sporo ciekawych informacji na temat Pienin i ich historii.

Pieniny to również liczne szlaki górskie, malownicze wąwozy i szczyty, z których można podziwiać piękne panoramy. Warto odwiedzić Wąwóz Homole oraz wspiąć się na Sokolicę i Trzy Korony. Warto udać się na Palenicę, z której podziwiać można majestatyczną sylwetkę Trzech Koron. Pieniny to jednak przede wszystkim kraina o bogatej historii, po której zachowało się wiele pamiątek.

Polecamy: Beskid Wyspowy i jego atrakcje

Zamki w Niedzicy oraz w Czorsztynie

Do najważniejszych zabytków należą dwa zamki wznoszące się nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego na Dunajcu. To zamki w Niedzicy oraz w Czorsztynie. Warto odwiedzić najsłynniejsze uzdrowisko leżące w Pieninach, czyli Szczawnicę słynącą z leczniczych wód mineralnych i pięknego parku zdrojowego. Szczawnica jest też bardzo dobrym punktem wypadowym w góry, zarówno w Pieniny, jak i w Beskid Sądecki.

Druga ważna miejscowość to Krościenko nad Dunajcem. Malowniczy ryneczek oraz stare, drewniane domy prezentują się dość skromnie w porównaniu ze zdrojową zabudową pobliskiej Szczawnicy. Jednak mają swój urok i niesamowity charakter. W Krościenku można zobaczyć również inną ciekawą rzecz. To muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, w którym można zapoznać się z przyrodą Pienin. Warto odwiedzić również Kluszkowce, położone nad Jeziorem Czorsztyńskim. W tej niewielkiej wsi urządzono ciekawy skansen o nazwie: Osada Turystyczna Czorsztyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *