Wisła

6 miejsc które warto zobaczyć w Wiśle

Beskid Śląski może się pochwalić wieloma ośrodkami turystycznymi, które przyciągają bardzo dobrym zagospodarowaniem oraz bogatą ofertą wypoczynku. W której każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Bez wątpienia na liście tych miejscowości, które cieszą się największą popularnością, znajduje się Wisła. Co warto wiedzieć o tym beskidzkim kurorcie? Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas pobytu na jego terenie? Oto najważniejsze ciekawostki.

Amfiteatr

Amfiteatr w Wiśle to miejsce bardzo ważne z kilku względów. Latem odbywa się tu sporo ciekawych wydarzeń, dzięki czemu wypoczynek w górach staje się ciekawszym doświadczeniem. Najważniejszą imprezą jest jednak Tydzień Kultury Beskidzkiej – wydarzenie, dzięki któremu możemy poznawać tradycję i kulturę mieszkańców Beskidu Śląskiego. Kto odwiedzi wiślański amfiteatr, ten będzie mógł spotkać Stanisława Hadynę. Ponieważ jego pomnik jest tu jedną z ważniejszych ciekawostek, która przypomina o związkach twórcy „Śląska” z Wisłą i jej folklorem.

Skocznia w Wiśle Malince

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince to z pewnością jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Wiśle. Przynajmniej dla tych osób, które interesują się sportem i skokami narciarskimi. Skocznia ta została oddana do użytku w 2008 roku i może się pochwalić znaczną wysokością (134m). Obiekt, który powstał w miejscu skoczni z lat 30. XX wieku, został nazwany imieniem Adama Małysza, który oddał tu pierwszy skok. Sama skocznia jest ważnym obiektem sportowym oraz atrakcją turystyczną, a chętnych na spacer w jej rejonie nie brakuje.

Ochorowiczówka   

Jedyna zachowana z wielu willi zbudowanych przez Ochorowicza, sprawdza się dziś jako siedziba Muzeum Magicznego Realizmu. W tym miejscu można poznać losy Juliana Ochorowicza, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju Wisły jako letniska. Można też podziwiać kolekcje obrazów Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Dariusza Kalety, Artura Kolby, Marcina Kołpanowicza i Tomasza Sętowskiego. Z pewnością to miejsce przyciąga, a dla miłośników sztuki jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Wiśle.

Zameczek Prezydencki

Zameczek Prezydencki to jedna z ważniejszych ciekawostek w Wiśle. Budowla ta powstała w okresie międzywojennym w Wiśle – Czarnym na stoku Zadniego Gronia. Zaprojektował ją Adolf Szyszko – Bohusz, a gotowy budynek stał się darem ludu śląskiego dla głowy państwa. Aż do 1952 roku zameczek pełnił taką rolę i do takiej roli wrócił po wieloletniej przerwie w 2002 roku. Dziś jest własnością Prezydenta RP, jednak turyści mogą zwiedzać jego fragmenty (po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji). Wśród udostępnianych pomieszczeń znajduje się m.in. gabinet Prezydenta Mościckiego, reprezentacyjna jadalnia oraz palmiarnia.

Muzeum Beskidzkie

Muzeum Beskidzkie znajduje się w ścisłym centrum Wisły, tuż przy placu Bogumiła Hoffa. Ta ciekawa placówka mieści się w drewnianym budynku, dawniej służącym jako karczma. To idealne miejsce dla tych, którzy w czasie wycieczki po Wiśle chcą zdobyć wiele ciekawych informacji na temat historii Beskidu Śląskiego. Oraz dowiedzieć się, jak dawniej wyglądało życie codzienne miejscowych górali. Można tu również zobaczyć wnętrze dawnej izby góralskiej. Oraz przyjrzeć się kolekcji zabytkowych sprzętów, z których niegdyś korzystano w beskidzkich domach.

Polecamy: Okoliczne zamki – Pszczyna

Pałacyk Habsburgów

Ten cenny zabytek drewnianej architektury trafił do centrum Wisły z polany Przysłop pod Baranią Górą. To właśnie tam pod koniec XIX wieku Habsburgowie zbudowali myśliwski pałacyk, który służył im do czasów I wojny światowej. Po wojnie pałacyk służył m.in. jako schronisko turystyczne. Z czasem jednak wybudowano nowy obiekt noclegowy i drewniany budynek znów pozostał bez gospodarzy. W latach 80. XX wieku przeniesiono go do centrum Wisły i zaadaptowano do nowych potrzeb. Dziś służy on jako siedziba wiślańskiego oddziału PTTK. Jest też jednym z ważniejszych zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i na Szlaku Habsburgów. Prowadzącym przez teren Wisły i lasy baraniogórskie.

Wycieczki po Wiśle mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Ponieważ w tym górskim mieście, leżącym tak blisko źródeł najważniejszej polskiej rzeki, nuda nikomu nie zagrozi. Wisła robi wrażenie, a wśród ciekawych ofert spędzenia wolnego czasu w tym mieście każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *