Śląsk

7 miejsc, które warto zobaczyć na Śląsku

Śląsk ma się czym pochwalić, a cennych zabytków i unikalnych atrakcji w tej części kraju nie brakuje. Gdzie warto się wybrać, by w trakcie krajoznawczej wycieczki móc poszerzyć swą wiedzę na temat tej krainy? Oto kilka propozycji dla tych, którzy zamierzają odwiedzić województwo śląskie i chcą na jego terenie spędzić czas w przyjemny sposób.

Miejsce 7. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Choć to muzeum, w porównaniu z wieloma innymi placówkami czekającymi w tej części kraju wydaje się dość skromne, warto do niego zajrzeć. Można tu zdobyć wiele ciekawych informacji na temat górnictwa. Tradycji panujących na Górnym Śląsku oraz roli, jaką kopalnie odgrywały w tej części kraju. Ta placówka muzealna z pewnością zasługuje na uwagę, a kto zajrzy na jej teren, ten z pewnością żałować nie będzie.

Miejsce 6. Zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach

Rudy koło Raciborza kojarzą się nam zazwyczaj z cysterskim opactwem, wokół którego rozciąga się potężny park. Warto jednak pamiętać, że Rudy przyciągają też znanym zabytkiem techniki. To zabytkowa stacja wąskotorówki, której z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. W tym miejscu, wpisanym na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, można podziwiać dawne wagony, lokomotywy oraz drezyny. Można też wziąć udział w turystycznym kursie. Taka przygoda na długo zapisze się w pamięci każdego turysty, warto zatem na nią postawić.

Miejsce 5. Graniczne Meandry Odry

Dla miłośników przyrody i pięknych widoków, Graniczne Meandry Odry bez wątpienia staną się ciekawym celem wycieczki po okolicach Chałupek. Tu, przy przejściu granicznym z Czechami, można nacieszyć się pięknymi widokami na graniczną rzekę Odrę. Której dolina objęta jest tu ochroną jako obszar chronionego krajobrazu. Wspaniałe pejzaże, ciekawa szata roślinna oraz takie zwierzęta, jak wydry oraz bobry – oto czynniki, które w największym stopniu decydują o wyjątkowości tej części Śląska.

Miejsce 4. Palmiarnia w Gliwicach

Kto zakłada, że w górnośląskich miastach czekają na gości tylko zabytki techniki, ten jest w wielkim błędzie. W gwarnych Gliwicach, znanych m.in. ze słynnej Radiostacji Gliwickiej oraz Zakładów Odlewnictwa Artystycznego, czeka na zwiedzających m.in. pełna wspaniałych roślin Palmiarnia. Ciekawa kolekcja kaktusów i sukulentów. Potężne plamy oraz akwaria. Oto atrakcje, dzięki którym w tym obiekcie każdy z nas będzie mógł spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób.

Miejsce 3. Zespół parkowo-pałacowy w Pławniowicach

Pławniowice mogą się pochwalić cenną pamiątką po rodzinie Ballestremów. Możnego rodu, którym w przemysłowych dziejach Górnego Śląska odegrał bardzo ważną rolę. Pałac w Pławniowicach to skarb architektury, obok którego nie można przejść obojętnie. Wzniesiony w latach 80-tych XI wieku, wciąż wzbudza zachwyt swą sylwetką. Pięknymi wnętrzami oraz parkiem, po którym można do woli spacerować wśród ciekawych gatunków roślin.

Polecamy: Beskid Śląski – 10 najpiękniejszych miejscowości

Miejsce 2. Osiedle Nikiszowiec w Katowicach

Dla tych osób, dla których Śląsk to przede wszystkim słynne familoki z czerwonej cegły, Nikiszowiec stanie się obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Śląsku. To ciekawe osiedle, wzniesione w początkach XX wieku według projektu braci Zillmann, wciąż urzeka ciekawą zabudową i niepowtarzalnym klimatem. Ceglany kościół św. Anny, charakterystyczny pasaż handlowy i gmach poczty, wyróżniający się piękną fasadą, dawny magiel oraz działający od ponad stu lat zakład fotograficzny – oto atrakcje, dzięki którym spacery po katowickim Nikiszowcu mogą się dla każdego z nas okazać rewelacyjną przygodą.

Miejsce 1. Skansen Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Dla fanów zabytków techniki i tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś ciekawego na temat górnictwa, Sztolnia Królowa Luiza będzie miejscem wyjątkowym. To miejsce wyjątkowe, którego historia zaczyna się w ostatnich latach XVIII wieku. Wielkie wrażenie robią tu podziemne chodniki. Intryguje też fragment Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, będący jedną z najważniejszych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To miejsce robi wrażenie, a kto postanowi je odwiedzić, ten w ciekawy sposób spędzi wolny czas.

***

Śląsk ma się czym pochwalić, a wycieczki po tym regionie będą dla wielu z nas wyjątkową podróżą w czasie. Unikalne zabytki techniki. Niezwykłe osiedla robotnicze. Oraz okazałe pałace, przypominające o śląskich przemysłowcach. Oto wybrane atrakcje, dzięki którym wędrówki po tej części Polski staną się dla wielu z nas wspaniałą przygodą i pouczającym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *