Schronisko Górskie PTTK Klimczok

Beskid Śląski – 10 najpiękniejszych miejscowości

Beskid Śląski to jedna z najpopularniejszych grup górskich. Moc atrakcji i świetne zagospodarowanie sprawiają, że udany urlop można tu spędzić o każdej porze roku. Jazda na nartach, rowerowe i piesze wycieczki – oto oferta wypoczynku, z której bardzo chętnie korzystają aktywni turyści. A co z tymi, dla których liczą się atrakcje krajoznawcze? I takim turystom w Beskidzie Śląskim nudzić się nie będzie. Jakie miejscowości warto tutaj odwiedzić?

10: Górki Wielkie

Bliskość Skoczowa oraz Brennej sprawia, że turyści w Górkach Wielkich pojawiają się dość często. Przyciąga ich tu przede wszystkim Dwór Kossaków, służący obecnie jako Centrum Kultury i Sztuki. W miejscu tym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat życia i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej. Można się tu również nacieszyć widokiem wielu cennych dzieł sztuki. Wielką atrakcją jest też wizyta w sąsiednich Górkach Małych, znane z Chlebowej Chaty oraz Galerii Pod Maską.

9: Bystra

Bystra to piękna miejscowość turystyczna, idealna dla tych, którzy w Beskidzie Śląskim chcą spędzić urlop w ciszy i spokoju. Położenie u stóp Klimczoka i Szyndzielni sprawia, że w Bystrej chętnie zatrzymują się miłośnicy aktywnego wypoczynku. Dla których miejscowość ta jest punktem wypadowym w ten piękny masyw. Atrakcji nie brakuje tu również dla tych osób, które wolą spędzać czas na poszerzaniu swej wiedzy na temat sztuki. Dumą Bystrej jest przecież Fałatówka – ciekawe muzeum, urządzone w willi Juliana Fałata. Można tu zobaczyć wiele ciekawych pamiątek po tym artyście, a jednocześnie ujrzeć cenną kolekcję stworzonych przez niego akwareli.

8: Jaworzynka

Niewielka Jaworzynka ma się czym pochwalić. A kto w czasie wycieczki po Trójwsi Beskidzkiej trafi na jej teren, ten z pewnością żałować nie będzie. Wielką atrakcją jest tu Trójstyk, czyli miejsce, w którym stykają się ze sobą granice Polski, Czech i Słowacji. Turystów do odwiedzenia Jaworzynki zachęca również Wolierowa Hodowla Głuszców oraz Muzeum Świerka Istebniańskiego ze znanym już na całym świecie Bankiem Genów. Wizyta w tym miejscu każdemu turyście-przyrodnikowi dostarczy niezapomnianych wrażeń. W Jaworzynce czekają też takie atrakcje, jak założone przez Jerzego Rudzkiego Muzeum „Na Grapie”. Oraz stworzona przez niego Beskidzka Ścieżka Planetarna.

7: Brenna

Brenna to spokojne letnisko, z którego można wybrać się na wycieczkę w rejon Równicy oraz Błatniej. To jednocześnie ciekawa miejscowość, kusząca dobrym zagospodarowaniem oraz ciekawymi atrakcjami. Zabytkowy dworek myśliwski, murowany kościół św. Jana Chrzciciela oraz Park Turystyki, na terenie którego cała rodzina może spędzić czas na dobrej zabawie. Oto czynniki, dzięki którym turystyka w tej części Beskidu Śląskiego rozwija się coraz lepiej.

Beskid Śląski
Fragment starego rynku w Bielsku

6: Bielsko-Biała

Bielsko-Biała nie bez powodu cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów. W mieście, które zwykło się nazywać „małym Wiedniem”, z cennymi zabytkami architektury można się spotkać niemal na każdym kroku. Wspaniały ratusz, piękny gmach dworca kolejowego, katedra św. Mikołaja oraz potężny zamek Sułkowskich – oto atrakcje, które zapewniły tej miejscowości ogromną popularność. Bielsko-Biała może też oczarować miłośników zabytków techniki. Kusi Stara Fabryka. Intryguje Dom Tkacza. Choć i tak najcenniejszym skarbem jest tutejsze Studio Filmów Rysunkowych. Mogące oczarować nie tylko tych najmłodszych turystów, ale i ich rodziców. Urlop w rejonie Bielska-Białej to jednocześnie możliwość urządzania spacerów po Cygańskim Lesie oraz wędrówek w rejonie Szyndzielni i Klimczoka.

5: Istebna

Wczasy w tej wsi to oferta, którą nie pogardzą miłośnicy góralskiego folkloru oraz beskidzkiej przyrody. Ta kameralna miejscowość to nie tylko piękna sceneria i ciekawe zabytki drewnianej architektury, jak np. kościółek na Przełęczy Kubalonka. Istebna to również takie atrakcje, jak Izba Pamięci Jerzego Kukuczki oraz Chata Jana Kawuloka. W której można ujrzeć ciekawą kolekcję ludowych instrumentów muzycznych. W Istebnej nie brak też ciekawostek dla turystów zainteresowanych przyrodą. Zachwyca tutaj przede wszystkim Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Ciekawe miejsce, którego w czasie pobytu w tej części Beskidu Śląskiego nie można pominąć.

4: Koniaków

Koniaków swą sławę zawdzięcza koronkom, jednak nie tylko one przyciągają tutaj turystów. Choć Izba Pamięci Marii Gwarek jest obowiązkowym punktem w programie wycieczki w rejonie Koniakowa, turyści chętnie odwiedzają też takie obiekty, jak Chata na Szańcach. Nie lada gratką jest tu również niewysoka Ochodzita, ze szczytu której można podziwiać piękną beskidzką panoramę.

3: Szczyrk

Szczyrk to bardzo ważny ośrodek narciarski, a jednocześnie letnisko, na terenie którego niezapomniane wczasy mogą spędzić wszyscy miłośnicy aktywnego wypoczynku. Świetne zagospodarowanie sprawia, że tanie noclegi można tu znaleźć o każdej porze roku. A w ciekawej ofercie wypoczynku każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jazda na nartach, piesze wycieczki w rejon Skrzycznego lub Klimczoka – oto propozycje, z których bardzo chętnie korzystają aktywni turyści. A co z tymi, którzy stawiają na krajoznawcze atrakcje? Dla nich ciekawymi miejscami mogą się okazać takie obiekty, jak słynne Sanktuarium Na Górce czy drewniany kościół św. Jakuba Starszego Apostoła. Galeria starej fotografii, Beskidzka Galeria Sztuki – oto kolejne ciekawostki, dzięki którym w tej beskidzkiej miejscowości można miło i przyjemnie spędzać wolny czas.

2: Ustroń

Ustroń to znane uzdrowisko oraz letnisko, na terenie którego można spędzić udany urlop o każdej porze roku. Wycieczki na Czantorię i Równicę są tu podstawową ofertą dla piechurów. Nie brak tu również miejsc idealnych dla tych, którzy stawiają na jazdę na nartach. Ustroń może też sporo zaoferować tym, którzy stawiają na atrakcje o krajoznawczym charakterze. Zabytkowy kościół ewangelicki, Muzeum Zabytkowych Motocykli oraz Muzeum Regionalne Stara Zagroda. Oto wybrane atrakcje, na które z pewnością warto tu zwrócić uwagę. Wielu wrażeń dostarczy też turystom wizyta w Muzeum Ustrońskim im. Jana Jarockiego oraz spacery po terenie Parku Zdrojowego.

Beskid Śląski
Rezydencja Prezydenta RP

1: Wisła

Wisła to nie tylko świetny punkt wypadowy w góry, ale i popularny kurort, na terenie którego nie brak cennych zabytków. Turyści, którzy postanowią spędzić wczasy w tej miejscowości, będą mogli zwiedzić Galerię Adama Małysza. Oraz zajrzeć do budynku dawnej karczmy, służącej obecnie jako siedziba Muzeum Beskidzkiego. To ciekawa placówka, w której można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat przeszłości Beskidu Śląskiego oraz tutejszego folkloru. W Wiśle zachwyca też okazała Rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu oraz drewniany Zameczek Myśliwski, stanowiący jedną z cenniejszych pamiątek po rodzinie Habsburgów. Trafił on do centrum Wisły z Przysłopu pod Baranią Górą. Szczytu znanego przede wszystkim dzięki wypływającej z jego zboczy rzece Wiśle.

Beskid Śląski to ciekawa grupa górska, na terenie której atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Aktywny wypoczynek, spotkania z folklorem oraz relaks w pięknej scenerii – oto czynniki, dzięki którym wczasy w tych górach mogą się dla każdego z nas okazać niezwykle kuszącą propozycją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *