Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja największa świątynia w Bielsku-Białej

Zarówno osoby wierzące jak i miłośnicy architektury sakralnej powinni odwiedzić katedrę św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Usytuowana jest ona na Starym Mieście, w zabytkowej części starówki Bielska, zaledwie 70 metrów od rynku, zatem można łatwo tam dojechać zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. W okolicy można znaleźć parkingi zarówno płatne, jak i bezpłatne.

Największa świątynia w Bielsku-Białej

Katedra św. Mikołaja jest największym kościołem w Bielsku-Białej. Charakteryzuje się mieszanką stylów architektonicznych. Zabudowa z XV i XVI wieku spłonęła w pożarze. Kościół swój dzisiejszy kształt zawdzięcza przebudowie na początku XX wieku. Dzięki wielowiekowej historii świątyni można w niej podziwiać style architektoniczne od gotyku aż po modernizm. Miłośnicy gotyku mogą podziwiać duże okna, zdobione witrażami, wieżę w kształcie strzelistym, która ma aż 61 metrów wysokości, a także zdobione portale. Z kolei modernistyczny styl w katedrze św. Mikołaja reprezentowany jest przez przebudowaną nawę kościoła, czy współczesne witraże. Jest to prawdziwa perła wśród budowli sakralnych, którą będąc w Bielsku-Białej koniecznie trzeba zobaczyć.

Szczególną ozdobą jest neoromański portal katedry, który zdobi postać Chrystusa otoczona medalionami z wizerunkiem dwunastu Apostołów. Dodatkowo zobaczyć można XIX-wieczne witraże Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi, a także modernistyczne z wizerunkami św. Jana Pawła II i Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pielgrzymowanie do katedry św. Mikołaja

Pielgrzymki kierują się do kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, która przetrwała wszystkie pożary świątyni. Znajdują się tam relikwie patrona, św. Mikołaja, dzieci Fatimskich, św. Franciszka z Asyżu, św. Jana Pawła II, bł. Jerzego Popiełuszki, a także obraz łaskami słynący, który został przywieziony przez pułkownika Teodora Sułkowskiego z Tokaju oraz XIX wieczna figura św. Jana Nepomucena. W głównym ołtarzu znajduje się tryptyk przedstawiający św. Mikołaja ratującego rozbitków na morzu, gdzie modlą się tłumy wiernych. Ponadto na uwagę zasługują dzwony świątyni, przywołujące parafian na Mszę Świętą. Szczególną atrakcją w świątyni są pięćdziesięciojednogłosowe organy z 1920 r, które można usłyszeć podczas codziennych Mszy Świętych. Katedra św. Mikołaja stanowi centrum pielgrzymkowe dla wierzących z regionu bielsko-żywieckiego. W świątyni upamiętniono na tablicy wiernych poległych podczas I wojny światowej.

Katedra św. Mikołaja jest szczególnym miejscem dla mieszkańców całego regionu

Odwiedzający świątynię mogą zakupić pamiątkowe znaczki z wizerunkiem katedry, czy patrona świątyni. Turyści mogą wybrać się na Mszę Świętą, gdzie podczas Odpustu Parafialnego, będą mogli usłyszeć słynny chór katedralny, którego historia sięga 1945 roku. Po strawie duchowej mogą odwiedzić wieżę kościoła i podziwiać widoki Starego Miasta.

Katedra św. Mikołaja jest szczególnym miejscem nie tylko dla mieszkańców Bielska-Białej, ale też mieszkańców całego regionu, którzy tłumnie tam przybywają ze swoimi intencjami.

Więcej zdjęć zobaczysz tutaj»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *