Bolek i Lolek

Bolek i Lolek czyli najbardziej znani chłopcy z Bielska-Białej

Bolek i Lolek to chyba dwie najpopularniejsze postacie pochodzące z Bielska-Białej. Bajkę animowaną o przygodach dwóch chłopców poznających świat znają dzieci z wielu krajów na wszystkich kontynentach. Wychowywały się na niej całe pokolenia. Jaka jest historia tej ponad 50-letniej produkcji?

Jak powstali Bolek i Lolek

Po raz pierwszy tytuł „Bolek i Lolek” pojawił się w roku 1936 i nie miał nic wspólnego z obecnie znaną wersją bajki. Przedwojenny film o tym tytule stał się jednak inspiracją dla reżysera bajki animowanej, która powstała ponad 20 lat później. Film opowiadał o dwóch mężczyznach uwikłanych w dość nietypowe sytuacje, z aktorem Adolfem Dymszą w roli głównej. Była to jedna z ulubionych pozycji kinematograficznych Władysława Nehrebeckiego – twórcy dwóch zakręconych chłopców. W 1962 roku z połączenia imion ulubionych filmowych bohaterów oraz charakteru rzeczywistych dzieci – własnych synów – powstał pierwszy odcinek o przygodach Bolka i Lolka.

Charakterystyka postaci

Bolek był chłopcem w wieku 7 lat, odważnym i zuchwałym. O rok młodszy Lolek to dobroduszny grubasek, który zawsze wpatrywał się w brata. Nawet część przygód bajkowych chłopców zainspirowana była autentycznymi zabawami synów Władysława Nehrebeckiego – Jana i Romana. Widać to szczególnie w odcinku, gdzie chłopcy bawią się kuszą, naśladując Wilhelma Tella. Każda podwórkowa przygoda miała nieść za sobą pewną naukę i przestrogę dla dzieci. Chłopcy wcielają się w postacie Indian, rycerzy czy kowbojów. Zwiedzają cały świat i poznają inne kultury. Biorą nawet udział w olimpiadzie, dzięki czemu przybliżają najmłodszym różne dyscypliny sportowe.

Pierwsze kroki Bolka i Lolka

Prace nad bajką rozpoczęto w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, ale nie trafiły od razu do telewizji. Pierwsze 12 odcinków było emitowanych w kinach przed faktycznym seansem jako dodatek do Polskiej Kroniki Filmowej. Dopiero po tym czasie Bolek i Lolek zostali przeniesieni do Telewizji Polskiej, gdzie przez następne 20 lat bawili dzieci z ekranów domowych telewizorów. Przez pierwsze dwa lata powstało 13 odcinków serii, a ekipa filmowa składała się aż z 20 osób. To dość dużo jak na tamte czasy i specyfikę produkcji. W 1972 roku zaczęto emitować najdłuższą z serii, zwaną „Przygody Bolka i Lolka”, która składa się aż z 63 odcinków. Jej emisja trwała 8 lat. W międzyczasie zespół filmowy powiększył się do nawet 50 osób.

Bolek i Lolek
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Studio_Filmów_Rysunkowych

Ewolucja serialu

Serial musiał ewoluować, by spełniać rosnące wymagania dzieci. W najdłuższej serii „Przygody Bolka i Lolka” pojawia się nowa koleżanka – Tola. To była odpowiedź na życzenia małych miłośniczek serialu. Pojawiła się jednak tylko w 30 odcinkach i wprowadziła niemałe zamieszanie w wizji reżysera. Nowa postać, i to w dodatku dziewczynka, wprowadziła wiele nowych wyzwań związanych z koniecznością dostosowania się do płci nowej bohaterki. Poza Tolą, w serialu gościnnie wystąpili także Miś Uszatek i Reksio. Pierwotnie, animacja była pozbawiona głosów postaci. Tutaj także nastąpiła zmiana. W pełnometrażowym filmie „Wielka Podróż Bolka i Lolka” z 1977 roku po raz pierwszy filmowi chłopcy przemówili do publiczności.

Bolek i Lolek na dużym ekranie

„Wielka podróż Bolka i Lolka” stała się podstawą nakręcenia późniejszego, 15-odcinkowego serialu o tym samym tytule. Ostatnimi produkcjami o dwóch sympatycznych chłopcach były trzy filmy pełnometrażowe, które powstały z połączenia kilku odcinków serialu. Projekcje nakręcono w 1986 roku, a bohaterów także wyposażono w głos. To niestety były ostatnie produkcje o Bolku i Lolku. Przed prawie 30 lat toczył się spór o ustalenie praw autorskich do projektu plastycznego postaci. Aflred Ledwig, który był głównym autorem rysunku, domagał się praw do wizerunku chłopców. W 1997 roku powstał nawet film dokumentalny „Bolek i Lolek dla dorosłych” opowiadający dzieje ciągnących się rozpraw sądowych. W 1999 roku podjęto próbę reaktywacji serii z dwoma chłopcami, tym razem kuzynami Bolka i Lolka – Tolkiem i Olkiem. Niestety, próba nie skończyła się sukcesem.

Przygody dwóch animowanych chłopców zostały obejrzane przez ponad miliard widzów w 60 krajach całego świata, nawet w Iranie, gdzie produkcje europejskie były oficjalnie zakazane. Mimo iż serial w 2017 roku obchodził swoje 55 urodziny, przygody Bolka i Lolka bawią dzieci do chwili obecnej. Z pewnością będzie także oglądany przez nasze dzieci i wnuki.

2 komentarze do “Bolek i Lolek czyli najbardziej znani chłopcy z Bielska-Białej”

  1. Wszystko byłoby ok., gdyby nie drobniutka pomyłka w tekście, gdzie autor twierdzi, że chłopcy pierwszy raz przemówili z ekranu w serii „Olimpiada Bolka i Lolka” z roku 1983-1984. Otóż nie! Pierwszy raz chłopcy przemówili z ekranu w 1977 roku w pierwszym pełnometrażowym polskim filmie animowanym pt. „Wielka Podróż Bolka i Lolka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *