Reksio - pomnik w Bielsku

Reksio – pies którego pokochało kilka pokoleń dzieci

Reksio obok Bolka i Lolka to najsłynniejszy animowany serial dla dzieci, produkowany przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Tytułowy bohater to charyzmatyczny wesoły piesek z charakterystyczną łatą na lewym oku i uchu. Mieszkający w budzie i mający bardzo wielu przyjaciół. Wszyscy go lubią a Reksio szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem i często jest rozjemcą którego dyplomacja pozwala osiągnąć zgodę w licznych podwórkowych sporach. Jego przygody przemycają również wartości edukacyjne. W jednym z wywiadów twórca Lechosław Marszałek mówił:

Starałem się wszczepić dzieciom potrzebę miłości do zwierząt, oczekujących od człowieka serdeczności i troskliwości. Dzieci, które wychowują się ze zwierzętami, są bogatsze w przeżycia wewnętrzne, dostrzegają w swoim pupilu istotę wrażliwą, próbują zasłużyć sobie na jego przyjaźń

Dlatego kreskówki z Reksiem łączą to, co wielu twórcom bajek dzisiaj umyka – uczenie poprzez zabawę.

Reksio serial animowany

Bohater pojawił się w 68 odcinkach w latach 1967-1990 z których każdy trwał od 8 do 10 minut. Wyjątkiem jest trwający 11 minut i 50 sekund odcinek pt. „Reksio remontuje”.

W pierwszych latach produkcji Reksio nosił obroże a sam serial miał uboższą grafikę i scenografię. Reżyserem i autorem scenariusza był Lechosław Marszałek, do 1971 roku wszystkie odcinki były produkowane tylko przez niego. Po sukcesach na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w 1967 roku gdzie bajka zdobyła nagrodę „Srebrny Lajkonik” dla najlepszego filmu dla dzieci, a potem na Festiwalu Filmów dla dzieci w 1969 roku gdzie dostała „Srebrne Koziołki” za odcinek „Reksio Poliglota”, Lechosław Marszałek ograniczył reżyserowanie a zajął się pisaniem scenariusza. Przyśpieszyło to czas oczekiwania na nowe odcinki.

W 1972 roku w odcinku „Reksio strażak” serial zyskał znaną chyba każdemu widzowi czołówkę a ze względu na rosnącą popularność zwiększono jego produkcję. W sumie powstały 52 odcinki, przy kręceniu których pracowali: Józef Ćwiertnia, Edward Wątora, Romuald Kłys, Marian Cholerek oraz Halina Filek-Marszałek. „Reksio i mrówki” to ostatni odcinek z tej serii, nakręcony w 1986 roku. Jego reżyserem był Romuald Kłys.

W latach 1987-1990 powstała kolejna seria bajki „Reksio i ptaki”. Tym razem nakręcono 13 odcinków. Reżyserem ośmiu z nich był Ryszard Lepióra, pozostałe wyprodukowali Lechosław Marszałek, Andrzej Flettner oraz Romuald Kłys.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że:

  • nakręcono także trzy odcinki świąteczne,
  • bajkę wyprodukowano w wersji anglojęzycznej,
  • a w ZSRR Reksio był znany jako Sabaka Rex.

Charyzmatyczny bohater Bielszczan

Poza serialem, Reksio został także bohaterem wielu książek i kolorowanek dla najmłodszych. Zainteresowali się nim filateliści i numizmatycy. Wystąpił w serii gier komputerowych. Został partonem wielu organizacji opiekujących się zwierzętami oraz imprez i wydarzeń sportowych dla dzieci, a jego imieniem nazwano nawet ulicę w Bielsku-Białej.

Pomnik Reksia

Władze oraz mieszkańcy miasta Bielsko-Biała docenili tego sympatycznego psiaka i 3 sierpnia 2009 roku w centrum miasta, pomiędzy bielskimi ulicami Stojałowskiego i 11 Listopada, tuż obok mostu na rzece Białej, został odsłonięty pomnik małego bohatera z kreskówek. Zamyślony Reksio stoi na tylnych łapach i pokazuje na pobliską fontannę. Rzeźba ma 90 cm wysokości, waży 130 kg i jest odlana z brązu.

Reksio na znaczkach pocztowych
Reksio
Foto: http://malekino.pl/polski-film-animowany-na-znaczkach-pocztowych

Reksia docenili też filateliści jego postać po raz pierwszy została uwieczniona na znaczku pocztowym w roku 1975 w serii „Telewizyjne filmy i programy dla dzieci”.

Następnie w roku 2016 z okazji dnia dziecka dwa kadry z serialu zostały wykorzystane przez Pocztę Polską i trafiły na dwa znaczki w serii „Polski film animowany”.

Reksio na znaczku pocztowym
Reksio na znaczkach pocztowych w serii „Polski film animowany”
Dukaty lokalne z Reksiem

Czworonożny bohater doczekał się także własnych monet. Oficjalna nazwa dukatów lokalnych to „Białki”, W 2009 roku wydano dukaty o nominałach 3, 7 i 65 „Białek”, a w roku 2011 kolekcję uzupełniono dukatem o nominale 9 „Białek”. Na awersie znajduje się charakterystyczna scena z czołówki serialowych odcinków – Reksio z pieczątką w dłoni na tle taśmy filmowej, zaś na rewersie widać jego filmowych przyjaciół i herb miasta Bielsko-Biała.

Reksio dukaty lokalne
Seria dukatów lokalnych z Reksiem
Gry komputerowe z Reksiem

Popularnym pieskiem zainteresowała się też branża nowych technologii i tak w 2001 roku firma z Gdańska Aidem Media wydała pierwszą z serii 15 edukacyjno-przygodowych gier komputerowych poświęconych Reksiowi.

Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt

Warto też wspomnieć, że Reksio został patronem Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Biesku-Białej, które znajduje się przy ulicy Reksia, której również jest patronem.

Puchar Reksia na Dębowcu

Nie można też zapomnieć o największej imprezie narciarskiej w Polsce dla dzieci i młodzieży – Pucharze Reksia, który odbywa się w Bielsku-Białej na stoku Dębowiec. Zawody są na stałe wpisane do kalendarza imprez Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Jej celem jest propagowanie idei fair play oraz hartowanie sportowego ducha najmłodszych.

Reksio skończył 50 lat

Reksio to kultowa już postać. Piesek którego przygody czasem śmieszne, a czasem pouczające, towarzyszą nam ponad pół wieku. Bajka bawi, uczy i wychowuje, a Reksia pokochało kilka pokoleń dzieci. Choć od nakręcenia ostatniego odcinka minęło już ponad 20 lat, Reksio nadal wzbudza uśmiech na twarzach najmłodszych, a dorosłym kojarzy się z najpiękniejszym okresem życia. Z dzieciństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *