ulica Schodowa

Bielskie atrakcje – Ulica Schodowa

Ulica Schodowa to wspaniały, choć ostatnio bardzo zaniedbany zakątek Bielska-Białej. To piękne miejsce, które od dawna czeka na swoją renowację. A jest czego oczekiwać. Kaskady schodów między zabytkowymi kamienicami i urokliwe zaułki mogą przypominać te z rynku na Hradczanach w Pradze.

Spacer ulicą Schodową

Sama ulica mieści się odrobinę na uboczu, choć odchodzi bezpośrednio od Rynku. Rozpoczynając wędrówkę od strony ulicy Wzgórze, wchodzi się w bardzo wąską uliczkę oddzielającą od siebie stare kamienice, obecnie pokryte niestety brzydkimi malunkami grafficiarzy. Prawdziwe piękno ujrzymy po kilkuset metrach, po minięciu placu Świętego Mikołaja. Kamienne schody i parkany łączą ze sobą różne poziomy wzniesienia budynków. Widok można podziwiać także z chodnika łączącego górną część z dolną. Kiedyś znajdowały się tu zakłady, takie jak fryzjer i golarz. Obecnie widać tylko odpadający od kamienic tynk. Na dawną świetność ulicy wskazują zdobienia framug okiennych i drzwiowych. Dobrze komponują się także lampy, charakteryzowane na stare i oliwne. Nie można przyjechać do Bielska-Białej i nie przespacerować się ulicą Schodową, najlepiej wieczorem, kiedy uliczne oświetlenie podkreśla całą tajemniczość i romantyczność mijanych zaułków. Niestety pamiętać też trzeba aby wieczorem nie spacerować tam samemu, najlepiej w grupie czym większej tym bezpieczniej.

Ciekawe obiekty przy ulicy Schodowej

Każda z mijanych kamienic jest niewątpliwie ciekawa i posiada swoją własną historię. Podczas spaceru ulicą Schodową napotkamy na prawdziwe perełki. Jedną z nich jest znajdujący się przy ulicy Schodowej 4-6 stary Klasztor Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Kiedyś prowadzono tu katolicką szkołę powszechną. Obecnie od 25 lat znajduje się tu bursa dla dziewcząt. Budynek powstał pod koniec XIX wieku według projektu Andrzeja Walczoka w stylu neorenesansowym. Dzięki temu doskonale komponuje się z pozostałymi kamienicami. Schodząc schodami, po prawej stronie zobaczymy plebanię kościoła Świętego Mikołaja. Mimo zaniedbania zakątek ma w sobie wiele uroku. Szczególnie wiosną, kiedy między kamienicami przeciskają się nieśmiało zielone gałęzie drzew i krzewów, ulica staje się idealnym miejscem do spacerów.

Ulica Schodowa umiłowana przez artystów

Ulicę Schodową warto także odwiedzić ze względu na bogatą historię filmową miejsca. To tutaj właśnie reżyser i krytyk Stanisław Jarnicki nakręcił słynną scenę spacerującej Marii Koterbskiej w produkcji „Idę przez ten świat”. Nie ma lepszego miejsca do pokazania historii słynnej bielskiej piosenkarki. Znajome zaułki dostrzeżemy też w filmie Rafaela Lewandowskiego „Kret”. Nic dziwnego – ulica, mimo swojego zaniedbania, nie straciła swojego uroku i wyjątkowego klimatu, choć obecnie byłoby to bardzo dobre miejsce do kręcenia filmów wojennych.

Ulica Schodowa powoli popada w ruinę. Wkrótce piękne, zabytkowe kamienice całkowicie zniszczeją i przestaną być widoczne przez odpadający tynk i graffiti. Schody, choć jeszcze nadają się do spacerowania, niedługo mogą się całkowicie zapaść. Będzie to wielka szkoda dla miasta bo nie można powiedzieć, że zwiedziło się Bielsko-Białą bez przejścia ulicą Schodową, jeśli więc wybieracie się w nasze strony – skorzystajcie, póki jeszcze jest to możliwe.

Poniżej ulica Schodowa na filmie:

7 komentarzy do “Bielskie atrakcje – Ulica Schodowa”

  1. Z tym spacerowaniem samemu to lekka przesada, mieszkam tam od dwóch lat i nic niebespiecznego się tam nie kryje

  2. Jestem mieszkańcem tej kamienicy, zakochałem się w tym miejscu. Pierwsze, co udało nam się zrobić to odwołać nieudolnego zarządcę. Dwa lata prosiliśmy o wpisanie budynku do rejestru zabytków (bez wpisu nie dostaniemy złamanego grosza). Powoli rusza do przodu, trzymajcie kciuki. Chcemy zacząć od remontu dachu, elewacja będzie kolejnym etapem, jednak jest to to bardzo kosztowne, bez dofinansowania od miasta miejsce dalej będzie straszyć

    1. Fajnie, że jest ktoś komu zależy, bo jest o co walczyć. Życzymy powodzenia w przywracaniu należnej świetności tego miejsca 🙂

  3. Wielka szkoda że nie pokazaliście na zdjęciach ul. Schodowej od strony Starówki (dawnego placu ZWM),ale i tak ciesze się że mogę zobaczyć kawałek mojego dzieciństwa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *