Istebna

Istebna – Odkrywanie Beskidu Śląskiego

Tak popularne i chętnie odwiedzane pasmo górskie, jakim jest Beskid Śląski, wciąż może nas zaskoczyć miejscami spokojnymi, kameralnymi, na terenie których znajdziemy i tanie noclegi, i unikalne atrakcje. Gdzie warto się wybrać? Jedną z tych miejscowości, na terenie których możemy spędzić niezapomniane wczasy, jest Istebna.

Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?

Otoczona licznymi potokami, które dają początek Olzie, rozrzucona pośród malowniczych gór, jest Istebna miejscowością, która przyciąga przede wszystkim wspaniałym krajobrazem. Tu, u stóp Złotego Gronia i Kiczory, nuda nikomu nie grozi. To popularne letnisko przyciąga od lat i miłośników aktywnego wypoczynku, i tych, którzy cenią sobie spotkania z kulturą ludową. Istebna, która jako książęca wieś zaczęła się rozwijać w XVII wieku, dla miłośników folkloru jest bardzo ważnym celem turystycznych wypraw.

Istebna – co warto zobaczyć na jej terenie?

Istebna to miejscowość związana z tak ważnymi artystami, jak Ludwik Konarzewski oraz Jan Wałach. Z ich dziełami można się spotkać m. in. w miejscowej świątyni parafialnej, w której prezentowane są m. in. polichromie Wałacha oraz dekoracja rzeźbiarska, której autorem był Konarzewski. Wielu niezapomnianych wrażeń mogą też dostarczyć turystom wędrówki śladami Jana Kawuloka, miejscowego gawędziarza, którego pasją były ludowe instrumenty muzyczne. Dziś jego chata jest popularną placówką muzealną, w której można podziwiać m. in. dawne instrumenty muzyczne oraz sprzęty, wykorzystywane przez dawnych górali w trakcie prac gospodarczych. W czasie pobytu w Istebnej warto też zajrzeć do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki – znanego himalaisty, który zginał tragicznie w czasie górskiej wyprawy w 1989 roku.

Beskid Śląski może każdego z nas zaskoczyć swym bogactwem. Różnorodne atrakcje, z jakimi w tej części kraju spotkać się można niemal na każdym kroku, zaskakują swym pięknem oraz unikalnym charakterem. Efekt? Wczasy w takich miejscowościach, jak Istebna, cieszą się coraz większa popularnością, a grono sympatyków Beskidu Śląskiego stale się poszerza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *