Południowa część Polski to mniejsze i większe pagórki, górki i góry. I chociaż najbardziej rozpoznawalne są z pewnością Tatry, to górskie pasma z naszego bezpośredniego sąsiedztwa również robią wrażenie. Mowa oczywiście o Beskidach, wśród których można wyróżnić m.in. nasz Beskid Żywiecki. Jednak w tym artykule nie skupimy się na samych szczytach, ale na miejscowościach leżących w dolinach. A jest o czym opowiadać, ponieważ wiele z nich zachwyca swoją urodą i atrakcjami. Wybraliśmy dla Was siedem propozycji, lecz jest to subiektywny ranking i jeśli macie jakieś swoje typy, których nie ujęliśmy w tym zestawieniu, to podzielcie się nimi w komentarzach.
Żywiec
Stawkę rozpoczynamy od miejscowości, od której pasmo wzięło swoją nazwę. I chociaż Żywiec leży w Kotlinie Żywieckiej, którą otaczają również inne beskidzkie pasma, to nie mogło go tutaj zabraknąć. Żywiec to jedno z większych miast w okolicy, które może poszczycić się długą i ciekawą historią. A z taką historią są nierozerwalnie związane różnego rodzaju zabytki, w tym między innymi:
- Stary i Nowy zamek z parkiem,
- Ratusz z drugiej połowy XIX wieku,
- Secesyjny dworzec kolejowy,
- Zabudowania browaru żywieckiego.
Miejscowość bez wątpienia urocza, w której każdy znajdzie coś dla siebie, więc jeśli planujesz wizytę w tych regionach, to warto poświęcić jeden dzień (albo przynajmniej kilka godzin) na jej zwiedzenie. Naprawdę warto.
Zawoja
Zawoja to urokliwa miejscowość położona u stóp Babiej Góry. To właśnie Babia Góra przyciąga turystów w te okolice – nic dziwnego, to w końcu drugi najwyższy szczyt w Polsce, który jest także zaliczany do Korony Gór Polski. W takim górskim terenie nie mogło oczywiście zabraknąć kolei linowej oraz licznych wyciągów narciarskich. A co dla amatorów historii? Dla nich można polecić skansen położony w przysiółku Zawoi, czyli w wiosce Markowej. Budynki z przełomu XIX i XX wieku przybliżają życie ówczesnych mieszkańców oraz pozwalają się zanurzyć w nie tak odległej przeszłości. Ciekawa lekcja historii dla całej rodziny.
Węgierska Górka
Węgierska Górka znana jest ze swojej ważnej roli, jaką odegrała w początkowym okresie II Wojny Światowej. W czasie Kampanii Wrześniowej było to miejsce silnego oporu przeciwko okupantowi, czego dowodem są fortyfikacje wojskowe z tamtego okresu. Początkowo planowano budowę 16 schronów, jednak ostatecznie powstało ich tylko 5:
- Waligóra,
- Wąwóz,
- Wędrowiec,
- Włóczęga,
- Wyrwidąb.
Westerplatte Południa można zwiedzać także współcześnie, więc warto udać się w to miejsce, aby poznać bliżej historię tamtego okresu.
Polecamy: Beskid Śląski – 10 najpiękniejszych miejscowości
Korbielów
Korbielów to kolejna już w tym zestawieniu miejscowość położona u stóp góry. Tym razem chodzi o Pilsko. Taka lokalizacja zaowocowała wieloma stokami narciarskimi, a łączna długość tras przekracza 20 kilometrów. Istny raj dla amatorów białego szaleństwa. Co ciekawe, Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie to drugi w Polsce (poza Kasprowym Wierchem) najwyżej położony taki ośrodek. Latem także nie można się tutaj nudzić, a uroki okolicy szczególnie docenią miłośnicy górskich wędrówek oraz osoby aktywne fizyczne, bo liczne trasy piesze i rowerowe zapewnią im rozrywkę na długie godziny.
Jeleśnia
Kolejna miejscowość w naszym zestawieniu to Jeleśnia. W tym miejscu znajdą dla siebie coś miłośnicy historii i dobrego jedzenia. A wszystko za sprawą Starej Karczmy, która leży przy dawnym szlaku miedziowym. Karczma pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku i do dnia dzisiejszego zachowały się tylko dwa takie obiekty w całych Beskidach (drugi w Suchej Beskidzkiej). Aby jeszcze mocniej poczuć ducha dawnych czasów, to warto sięgnąć po tradycyjne jadło – smaczne i sycące.
Sopotnia Wielka
Na czarnym szlaku prowadzącym z Sopotni Wielkiej można znaleźć prawdziwą perłę przyrodniczą, czyli najwyższy w Beskidach wodospad (10 metrów), który opada szeroką kaskadą. Całość robi piorunujące wrażenie, więc nic dziwnego, że w tym miejscu tak często zatrzymują się turyści podczas swoich pieszych wędrówek. Wytrawny wędrowiec znajdzie więcej wodospadów na swojej trasie, jednak są one mniej spektakularne, co nie oznacza, że nie warto ich zobaczyć. Wprost przeciwnie – każdy z nich to małe, naturalne dzieło sztuki.
Sól
Sól to stosunkowo niewielka miejscowość w Beskidzie Żywieckim, którą jednak warto odwiedzić ze względu na jej unikalny charakter. Nazwa wioski wzięła się źródeł solankowych licznie występujących na tym obszarze. I chociaż obecnie nie są one używane na szeroką skalę, to ich unikalność zasługuje na uwagę. Szczególnie że w 2019 roku w miejscowości otwarto tężnię solankową, więc wizyta w tymi miejscu będzie miała prozdrowotne korzyści.