żywiec

Żywieckie TOP 8: to trzeba zobaczyć!

Otoczony górami Żywiec jest miastem wyjątkowym. Piękna okolica, ciekawe zabytki i nowe atrakcje – wszystko to przyciąga do Żywca turystów z całego kraju. Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

1. Stary Zamek

Wzniesiony w czasach Komorowskich zamek to jeden z najważniejszych zabytków na terenie Żywca. Wzniesiony w XV wieku, rozbudowany w wieku XVI, do dziś jest ciekawym przykładem architektury renesansowej. Wspaniały dziedziniec otoczony arkadami, gotycka wieża – oto cechy, którymi do dziś zachwyca ta budowla. Dlaczego jest ona tak ważnym punktem w programie każdej wycieczki? Bo zamek ten służy obecnie jako siedziba placówki muzealnej, w której od 2005 roku prezentowane są ciekawe eksponaty związane z dziejami miasta.

Pałac Habsburgów w Żywcu. Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywiec

2. Pałac Habsburgów

Pałac Habsburgów, którego projekt sporządził żywiecki architekt Karol Pietschka, jest kolejną atrakcją, której w czasie wycieczki po mieście koniecznie trzeba się uważniej przyjrzeć. Gmach, który dziś służy jako placówka szkolna, znany był z pięknych wnętrz oraz z ciekawych dzieł sztuki. Które Habsburgom udało się zgromadzić w pałacowych murach. Dziś pałac ten zadziwia piękną elewacją oraz portykiem, który jest tak dobrze widoczny od strony parku.

3. Konkatedra żywiecka

Wieża tej świątyni jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie miasta, a sam kościół zalicza się do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej na terenie województwa śląskiego. Wzniesiona w drugiej połowie XV wieku katedra z czasem została znacznie rozbudowana, przy czym najważniejszym wydarzeniem okazało się zbudowanie pod koniec XVI wieku renesansowej wieży – najważniejszej ozdoby konkatedry. Co warto zobaczyć w kościelnym wnętrzu? Zachwyca renesansowa kaplica grobowa Komorowskich oraz neorenesansowa kaplica grobowa Habsburgów, na uwagę zasługuje tu również gotycki tryptyk, pochodzący z początku XVI wieku.

4. Muzeum Browaru Żywiec

To jedna z najważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w czasie wycieczki po Żywcu. W tym miejscu można zdobyć wiele ciekawych wiadomości i na temat tradycji piwowarskich na terenie Żywca. I na temat Habsburgów. Rodziny, dzięki której w połowie XIX wieku mógł powstać tak ważny dla lokalnej gospodarki zakład, jakim jest żywiecki browar. Dziś w dawnych piwnicach fermentacyjnych czeka na zwiedzających wspaniała ekspozycja. Dzięki której można odbyć wyjątkową podróż w czasie i przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę.

5. Kościół Świętego Krzyża

Jest bardzo ważnym zabytkiem sakralnym, którego historia sięga XIV wieku. Choć pod koniec XVII wieku kościół Świętego Krzyża został przebudowany w stylu barokowym, do dziś można tu ujrzeć wiele ciekawych detali. Mogących świadczyć o długiej historii tego obiektu. Gotycka bryła, skarpy oraz kamienny krzyż, który ma przypominać o znajdującym się tu niegdyś cmentarzu dla tych, na których wykonano karę śmierci. Oto najbardziej charakterystyczne cechy tego obiektu, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Park miniatur w Żywcu
Park miniatur w Żywcu. Foto: http://www.muzeum-zywiec.pl

6. Park Miniatur

To jedna z najnowszych i najbardziej popularnych atrakcji Żywca. Utworzony w 2011 roku park może się pochwalić atrakcyjną lokalizacją w sąsiedztwie żywieckiego zamku. Oraz ciekawą kolekcją miniatur, dzięki którym można zobaczyć najciekawsze budowle, jakie powstały z woli kolejnych panów Żywca. Piękne pałace, leśniczówki oraz świątynie – oto zabytki, które w wersji miniaturowej postarano się zaprezentować w tym miejscu.

7. Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny to kolejna, dość młoda, atrakcja. Urządzona w przeciwlotniczym schronie wystawa to atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Dla wielu osób już sama możliwość wejścia do schronu jest wielką przygodą. A przecież nie tylko schron zadziwia w tym miejscu. Ta niezwykła placówka to ponad 300 eksponatów. Dzięki którym można zyskać wiele cennych informacji na temat wyposażenia Wojska Polskiego oraz działalności AK w rejonie Żywca.

Rynek z ratuszem -  Żywiec
Rynek z ratuszem. Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywiec

8. Układ urbanistyczny

Żywiec wciąż może się pochwalić bardzo dobrze zachowanym układem urbanistycznym, który zachwyca swym historycznym charakterem. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w średniowieczu, miejsce centralne zajmuje tu rynek, przy którym wznosi się ratusz oraz konkatedra żywiecka. W pobliżu rynku rozciąga się park żywiecki, na terenie którego znalazło się miejsce na rezydencje dawnych panów miasta.

Bez wątpienia Żywiec to ciekawe zabytki i nowsze atrakcje. Którym w czasie wycieczki po mieście z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Tu każdy może odbyć wyjątkową podróż w czasie. A jednocześnie – nacieszyć się widokiem wielu cennych perełek dawnej architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *