Zamek w Pszczynie

Okoliczne zamki – Pszczyna

Jest perełką dawnej architektury oraz siedzibą słynnego Muzeum Zamkowego. Jest też najcenniejszym zabytkiem tak pięknego miasta, jakim jest Pszczyna. Wzniesiony jako obronny zamek, przebudowany w okazałą rezydencję. Jest dziś cennym zabytkiem oraz jedną z najpiękniejszych rezydencji, jakimi może się pochwalić województwo śląskie. To obiekt, którego w czasie wycieczki po Pszczynie opuścić nie można, a jego wspaniałe wnętrza i ciekawa historia mogą oczarować każdego. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku?

Zamek w Pszczynie i jego dzieje

Wiadomo, że zamek w Pszczynie istniał już w XV wieku, wiadomo też, że odegrał on istotną rolę w czasie najazdu husytów. Początkowo zamek pszczyński był własnością książąt piastowskich. Jednak Kazimierz II (książę cieszyński) odsprzedał w 1517 roku zamek Aleksemu Turzo. Węgierski magnat nie władał jednak zbyt długo tym majątkiem i już w 1548 roku Pszczyna stała własnością biskupa wrocławskiego, Baltazara Promnica. Jego rodzina szybko utworzyła z dóbr pszczyńskich majorat, którym zarządzała przez ponad 200 lat. Zasługą Promniców było przebudowanie zamku najpierw w stylu renesansowym, a następnie – w stylu barokowym. Pamiątką po pracach prowadzonych w czasach Promniców jest też nowy budynek straży zamkowej z 1687 roku, znany jako „Brama Wybrańców”. Z rządami Promniców wiążą się też tradycje koncertowe na zamku.

Zamek w Pszczynie
Zamek w Pszczynie

Słynny niemiecki kompozytor, Telemann, w latach 1704-1707 często koncertował u Promniców w pszczyńskiej rezydencji, a wieczorki muzyczne na jego cześć są tu organizowane do dziś.

Po Promnicach Pszczyną władali Anhaltowie, którzy przyczynili się m. in. do powiększenia terenów parkowych. Za ich rządów, czyli aż do połowy XIX wieku, Pszczyna była ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i towarzyskiego. Po Anhaltach Pszczyną władać zaczął ród Hochbergów. Szczególnie ważny okazał się tu okres panowania Jana Henryka XI, któremu pszczyńska rezydencja sporo zawdzięcza. Na szczęście w czasie II wojny światowej zamek zbytnio nie ucierpiał. Wiadomo, że w czasie wojny w zamkowych murach mieściły się niemieckie instytucje, a tuż po zakończeniu wojny radziecki szpital przyfrontowy. Od maja 1946 roku w zamkowych murach mieści się muzeum, które skupiło się na tematyce związanej z wnętrzami mieszkalnymi.

Muzeum Zamkowe i jego zbiory

Muzeum Zamkowe to nie tylko wspaniałe wnętrza, ale też moc niezwykle cennych eksponatów. Wspaniałe korytarze prowadzą gości do kolejnych pomieszczeń, w których można podziwiać unikalne zabytki. Wielu gości zaczyna zwiedzanie od wizyty w Zbrojowni, w której można zapoznać się z uzbrojeniem wschodnim, europejskim i polskim. Zachwycić mogą też takie wnętrza, jak sala renesansowa, salon księżnej Daisy oraz książęcy gabinet. Na wyróżnienie zasługują też biblioteka oraz salon zwany wielkim. Najlepiej znanym wnętrzem w zamku jest jednak Sala Lustrzana, znana ze słynnych koncertów.

Park zamkowy - Pszczyna
Park Zamkowy

Park Zamkowy i jego atrakcje

Ciekawych obiektów nie brak też w sąsiedztwie zamku, a słynny Park Zamkowy to idealne miejsce i dla miłośników zieleni, i dla tych, którzy stawiają na zabytki. Wspaniałe krajobrazy oraz tak ciekawe obiekty, jak XIX-wieczna ujeżdżalnia czy herbaciarnia sprawiają, że spacer po terenie parku staje się dla każdego turysty ciekawym doświadczeniem. W parku nie brak też miejsc, które przypominają o dawnych panach pszczyńskiej rezydencji. Groby Anhaltów i Hochbergów to cenne pamiątki, którym w czasie wycieczki po pszczyńskim zamku również warto poświęcić nieco uwagi.

Pszczyna jest ważnym ośrodkiem turystycznym, a tutejszy zamek stanowi jedną z najważniejszych atrakcji województwa śląskiego. Wspaniała architektura oraz muzealne zbiory o ogromnej wartości sprawiają, że do tego górnośląskiego miasta zaglądają goście z całej Polski.

Zobacz też: https://www.bielsko24.eu/zamek-ksiazat-sulkowskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *