Szyndzielnia

Szyndzielnia – Beskidzkie atrakcje

Ten szczyt jest doskonale znany miłośnikom gór. Szyndzielnia to jeden z najbardziej popularnych punktów, jakim może się pochwalić Beskid Śląski. Można się tu bez problemów dostać zarówno od strony Szczyrku, jak i Bielska. Dobrym punktem wyjściowym może stać się i Bystra, z której na ten szczyt prowadzi ciekawy szlak przez przełęcz Kołowrót.

Szyndzielnia – góra chętnie odwiedzana przez wycieczki

Licząca sobie 1026 m. n. p.m. Szyndzielnia jest chętnie odwiedzana przez wycieczki. Bliskość Klimczoka oraz piękne schronisko górskie gwarantują jej niesłabnącą popularność. Nazwa tej góry pochodzi od szyndziołków, czyli gontów, którymi górale pokrywali dachy swych chat. Dziś jest to cel piechurów oraz narciarzy.

Intensywny rozwój turystyki w rejonie Szyndzielni nastąpił w początkach lat 50. XX, na co ogromny wpływ miała budowa kolejki gondolowej. W efekcie tutejsze schronisko stało się jednym z najbardziej popularnych obiektów turystycznych w Beskidach, Ma ono nie tylko ciekawą bryłę, ale i długą historię. Wzniesiony w końcu XIX wieku obiekt był pierwszym w Beskidzie Śląskim schroniskiem powstałym z inicjatywy niemieckiego towarzystwa turystycznego Beskiden Verein.

W czasie II wojny światowej schronisko służyło za niemieckie koszary

Inne schroniska należące do BV postały min. na Klimczoku oraz na Magurce Wilkowickiej. Już w okresie międzywojennym było to jedno z największych schronisk w Beskidach. W czasie II wojny światowej obiekt ten służył jako niemieckie koszary. Poważnie zniszczone w trakcie walk, po 1945 roku trafiło w ręce PTTK. Dziś jest jednym z najpopularniejszych schronisk w polskich górach, o czym najlepiej świadczą tłumy turystów wypoczywających w jego murach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *