jaskinia malinowska

Beskidzkie atrakcje – Jaskinia Malinowska

Ma swe jaskinie Wyżyna Krakowsko – Częstochowska, mają je Tatry i Sudety. Tajemnicze groty i jaskinie spotkać można również w Beskidzie Śląskim, zaś tą najsłynniejszą jest Jaskinia Malinowska. Nie ma tu ułatwień, zaś zwiedzający tę jaskinię turyści muszą przedzierać się przez wąskie szczeliny i pokonywać na czworaka niskie, zabłocone korytarze. Ten dziki i surowy charakter jest największym walorem Jaskini Malinowskiej.

Beskid Śląski od lat cieszy się uznaniem turystów, zaś większość miłośników górskich wędrówek bardzo dobrze zna ten teren. Dla nich zwiedzenie miejsc takich, jak Jaskinia Malinowska to najlepszy sposób, by poznać Beskid Śląski w swej bardziej tajemniczej odsłonie.

Jaskinia Malinowska to przede wszystkim silnie spękane piaskowce fliszowe

Geneza Jaskini Malinowskiej związana jest z budową geologiczną pasma Baraniej Góry. To przede wszystkim silnie spękane piaskowce fliszowe, w których uformowały się podziemne próżnie. Turyści te piękne jaskinie odkryli stosunkowo niedawno, jednak miejscowi górale już przed wiekami chętnie korzystali z dobrodziejstw tych tajemniczych miejsc. To właśnie w Jaskini Malinowskiej mieli szukać schronienia w czasie konfliktów religijnych prześladowani ewangelicy. Jaskinia miała być również kryjówką jednego z najsłynniejszych beskidzkich rozbójników – Ondraszka. Do dnia dzisiejszego spotkać tu można tych, którzy w podziemiach poszukują ukrytego przez zbójników skarbu. Niestety, bez powodzenia…

Pierwszy raz zainteresowano się jaskinią w połowie XIX wieku, zaś pierwszą osobą, która dokonała naukowego jej opisu był Ludwik Zejszner. Później opis i ogólną charakterystykę jaskini przedstawił Bogumił Hoff, zaś w 1948 roku powstała profesjonalna monografia jaskini, której autorem był Alojzy Szupina.

Jak wygląda zwiedzanie tej ciekawej, beskidzkiej jaskini?

Wejście otoczone jest metalową barierką, zaś w głąb groty prowadzi specjalnie zamontowana w tym celu drabinka. Po wejściu do jaskini trzeba się zmierzyć z ciemnymi korytarzami, których pokonanie wymaga w niektórych miejscach asekuracji. Jedną z atrakcji we wnętrzu jaskini jest małe jeziorko. Warto pamiętać o tym, że jaskinia nie jest zagospodarowana, zaś jej korytarze tworzą dość skomplikowany labirynt. Lepiej nie wchodzić do jej wnętrza bez towarzystwa, należy pamiętać również o odpowiednim sprzęcie i odzieży. Podstawa to latarka oraz odporna na wilgoć odzież.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *