Hotel President

Hotel President – poczuj klimat Cesarskiego Pałacu Franciszka Józefa.

Hotel President w Bielsku-Białej jest niezaprzeczalną wizytówką tego miasta. Wiele ważnych osobistości, ze świata nauki i kultury, odwiedzających Bielsko-Białą na przestrzeni lat, często zatrzymywało się w tym pięknym i zabytkowym XIX wiecznym hotelu. Jego historia jest niezwykle bogata i warto ją poznać, gdyż sięga daleko poza granicę Polski i jest niezwykle ciekawa.

Keiserhof – początki i austro-węgierski cesarski blichtr

Obecny Hotel President powstał w latach 1892-1893, został zaprojektowany na zlecenie Henryka Hochstima przez Karola Korna, którego firma zajęła się również realizacją budowy. Neorenesansowy budynek stanął przy nowej drodze zwanej Cesarską, była to główna ulica Bielska, biegnąca od dworca kolejowego do zamku, kiedy de facto Polski nie było na mapie Europy. Swoją nazwę – Kesierhof czyli Dwór Cesarski, zawdzięczał hołdowi dla Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier. Znajdujące się pod zaborem austriackim Bielsko i Biała przeżywały wówczas duże zmiany, kiedy manufakturę zaczęło zastępować uprzemysłowienie, a hotel już pod koniec XIX wieku, gdy jego zarządcą został Eugeniusz Szarka, zaczął bardzo dobrze prosperować. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości hotel zmienił nazwę, choć jego charakter i architektura pozostała neorenesansowa. Od 1922 roku hotel nosił nazwę Prezydencki, na cześć pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza.

Czasy przedwojenne, druga wojna światowa oraz powojenna Polska do początku lat 60-tych

W 1937 roku ogród letni zmieniony został na budynek restauracyjny. A rok później hotel został przejęty przez Akcyjny Bank Hipoteczny we Lwowie. Od 1939 roku hotel stał się kwaterą dowództwa grupy operacyjnej Bielsko, Armii „Kraków”. W czasie wojny, jak wiele innych hoteli stał się szpitalem. Po wojnie mieściły się tu biura oraz Miejski Dom Kultury, aż do 1960 roku. Hotel ponownie został otwarty w 1962 roku.

Przemiany w Polsce i renowacja hotelu po wstąpieniu do UE

Konsekwencją przemian w Polsce, było przejęcie w 1991 roku hotelu przez nowo powstałą Spółkę Prezydent. Niestety nie był to dobry czas dla hotelu, gdyż wbrew zapowiedziom nie został zmodernizowany, ani też nie podniesiono jego standardu. Nową, współczesną historię hotelu można datować od momentu przejęcia go przez Spółkę Birch z irlandzkim kapitałem.

Hotel Prezydent, zmienił wtedy nazwę na President i rozpoczyna się jego unowocześnienie z poszanowaniem historii i zabytkowej architektury. Wymiana dachu oraz okien odbywa się „pod okiem” konserwatora zabytków. Pokoje hotelowe zyskują standard XXI wieku, przy zachowaniu estetyki XIX-wiecznego pałacu. W 2010 roku hotelowi przyznane zostają 4 gwiazdki. Trzy lata później następuje remont sali restauracyjnej i kawiarnianej, które również zachowują XIX-wieczny charakter. Powstaje także zupełnie nowa sala konferencyjna oraz unowocześniony zostaje hol recepcyjny.

Po renowacji hotel zyskuje nowe, stylowe pokoje z kategorii: Family Room, Superior Room, Superior Deluxe i Business Room oraz apartamenty: Panorama, Club i Prezydencki. Z okien Apartamentu Panorama można podziwiać Zamek Sułkowskich, jego mury obronne i stare miasto oraz przepiękne kamienice. Z kolei w Apartamencie Klubowym można odpocząć na wygodnym obitym wysokiej jakości skórą zestawie wypoczynkowym. Natomiast Apartament Prezydencki to wizytówka hotelu, ponoć kiedyś zamieszkiwał go sam cesarz Franciszek Józef. Tu zatrzymują się najważniejsze osobistości, których obecnością hotel dumnie chwali się w Księdze Gości. Wszystkie pokoje hotelowe utrzymane są w iście cesarskim charakterze, łącząc stylizowane meble i udogodnienia XXI wieku. Nowoczesność w hotelu reprezentuje również strefa relaksu, czyli sauna oraz SPA, gdzie goście zakosztować mogą odprężających masaży.

Ciekawostki

  • Końcem XIX wieku w 1896 roku w hotelu Kaiserhof była najprawdopodobniej pierwsza na ziemiach polskich sala kinowa.
  • Płaskorzeźby aniołków pokryte są farbą zawierająca 24-karatowe złoto. Kilkanaście litrów takiej farby kosztowało około 50 tys. zł.
  • Hotel oparty jest na 12-to metrowych fundamentach.
  • Pod hotelem biegnie wybudowany w 1876 roku tunel kolejowy.
  • Wystrój pokoi nawiązuje do pierwotnego stylu dawnego hotelu „Kaiserhof”.

Idealny na wypoczynek dla par i rodzin

Dzisiaj Hotel President jest świetną propozycją na spędzenie romantycznego weekendu, miesiąca miodowego czy rodzinnego wyjazdu. Położenie w samym sercu Bielska-Białej, a także niezwykle wysoki standard sprawiają, że warto się tutaj zatrzymać, zwłaszcza, że lokalne atrakcje, takie jak Wytwórnia Filmów Rysunkowych, Muzeum Motoryzacji czy jedno z Muzeów Historycznych w Bielsku-Białej, są na wyciągnięcie ręki. Goście hotelowi czują się zawsze odpowiednio obsłużeni i pobyt wspominają z nostalgią, chcąc jeszcze raz poczuć klimat XIX-wiecznego „Cesarskiego Pałacu” Franciszka Józefa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *