Ulica Barlickiego

Bielskie atrakcje – Ulica Barlickiego

Ulica Barlickiego to jedna z wielu zabytkowych i historycznych ulic Bielska-Białej. Rozpoczyna się na pl. Franciszka Smolki skrzyżowaniem z ul. Wzgórze i razem z ulicą Cechową aż do II wojny światowej stanowiły dzielnicę żydowską Bielska. Dawniej nosiła nazwę Kolejowa i była główną ulicą jednokierunkową prowadzącą na dworzec kolejowy, jednocześnie stanowiła trakt handlowy prowadzący w kierunku Pszczyny. Dzisiaj jest to nieduża ulica rozciągająca się na długości około 300 metrów.

Historia ulicy Barlickiego

Na samym początku ulica nosiła nazwę Drogi Pszczyńskiej, a jej zabudowa była typowo przemysłowa. Znajdowała się tam m. in. farbiarnia, która była źródłem zatrudnienia znacznej części mieszkańców Bielska i Białej. Od 1855 roku odgrywała istotną rolę jako jedyny szlak łączący drogi dojazdowe do Dworca i szybko zaczęła się wypełniać wielkomiejską zabudową. Ówcześnie wszystkie budynki były w stylu neobarokowym i neorenesansowym, znajdowały się tam głównie hotele, np. pod nr 14 – Imperial z pierwszej dekady XX wieku, pod nr 15 – Grand z 1888 roku, pod nr 20 – National z 1856 roku czy przeznaczony wyłącznie dla żydów Langer pod nr 22. Obecna nazwa Norberta Barlickiego funkcjonuje od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. W latach 60-tych dwudziestego stulecia wyburzono neorenesansową kamienicę nr 7 aby na jej miejscu wybudować schody łączące obecne ulice: Barlickiego i 11 Listopada z ulicą 3 Maja.

Współczesna rola ulicy Barlickiego

Na Barlickiego od początku lat 90-tych zaczęły powstawać liczne puby, bary i kluby nocne, które zaczynały definiować tą ulicę. Stała się więc centrum rozrywki i nocnego życia wszystkich mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Znajdują się tam również restauracje oraz apartamenty do wynajęcia. Pomiędzy kamienicami wzniesiony został postmodernistyczny biurowiec Oskar, który mimo swojej ultranowoczesnej architektury doskonale wpisuje się w krajobraz. W biurowcu mają swoje siedziby firmy różnych branż, działające lokalnie i w całej Polsce. Na początku XXI wieku dokonano przebudowy ulicy. Wymieniono nawierzchnię, zwężono jezdnię i zmniejszono ilość miejsc parkingowych, poszerzając zarazem chodniki, wszystkie te działania miały zmienić ulicę w deptak. Nawierzchnia wykonana została z kostki granitowej, przez co zachowuje swój zabytkowy charakter i doskonale wpisuje się w styl neorenesansowy i neobarokowy.

Ulica Barlickiego i okoliczne zabytki – spacer na Starówkę

Jednym z ciekawszych zabytków ulicy niewątpliwie jest dawny Hotel Nordbahn. Z przodu budynek wyróżniają masywne kolumny oraz tympanon. Niedawno cały budynek został odrestaurowany. Kolejny to kamienica przy ulicy Barlickie-go 11 została zbudowana w 1904 roku dla kupcowej Bianki Jakobowicz, a już w 1912 roku jej właścicielem został sam twórca budynku, architekt Emanuel Rost junior. Budowlę zdobią secesyjne motywy roślinne, sitowie porasta loggie obłych wykuszy wśród którego spostrzec można latające ważki, wiązki słoneczników tworzą bukiety między oknami a splątane wstęgi wieńczą łuki okien piętra. Elewacja odznacza się także właściwą swojej epoce różnorodnością materiałów, łącząc w sobie klinkierową cegłę z polami tynkowanymi i dodatkami kutych elementów krat.

Osoby zwiedzające ulicę Barlickiego, spacerem mogą wybrać się na Bielską starówkę. Dzisiaj to zabytek najwyższej rangi na terenie Bielska a jej historia sięga średniowiecza. W obrębie starówki znajdują się nie tylko zabytkowe kamienice i Rynek, ale również Zamek Sułkowskich oraz kościół św. Mikołaja czy neogotycki kościół Zbawiciela. Będąc na rynku warto również odwiedzić ulicę Schodową to wspaniały, choć ostatnio bardzo zaniedbany zakątek miasta mieści się odrobinę na uboczu, choć odchodzi bezpośrednio od Rynku.

Zatem, jak można zauważyć ulica Barlickiego to przeważnie zabytkowe kamienice w których znajdują się biura, apartamenty ale również restauracje. Będąc w Bielsku-Białej koniecznie warto przejść się ul. Barlickiego i zobaczyć ciekawą architekturę, a wieczorem pójść do jednego z okolicznych klubów. W niedalekiej lokalizacji znajdują się liczne zabytki które również warto odwiedzić.

2 komentarze do “Bielskie atrakcje – Ulica Barlickiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *