Bielsko-Biała

Atrakcje miasta Bielsko-Biała

Dla miłośników aktywnego wypoczynku Bielsko-Biała jest przede wszystkim doskonałą bazą wypadową w góry. Warto jednak pamiętać, że stolica Podbeskidzia często nazywana Małym Wiedniem może pochwalić się licznymi zabytkami i perełkami dawnej architektury.
Co koniecznie trzeba zobaczyć w mieście, które rozłożyło się u stóp Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego?
Oto atrakcje, których w czasie wycieczki po tym ośrodku miejskim nie można pominąć.

1. Rynek

Stary Rynek
Stary Rynek

W czasie wycieczki po Bielsku warto zatrzymać się na rynku. Wytyczony w XIII wieku, zachwyca fontanną oraz ciekawymi kamieniczkami. To miejsce, w którym miło można spędzić czas, odkrywając jednocześnie piękno i historyczne bogactwo Bielska.

2. Zamek Sułkowskich

Zamek książąt Sułkowskich
Zamek książąt Sułkowskich

To jedna z wizytówek miasta. Wzniesiony w XIV wieku, przebudowany w połowie XIX wieku, jest jedną z najciekawszych budowli na terenie Bielska-Białej. Dziś zamek ten pełni rolę placówki muzealnej, której zwiedzenie jest bardzo ważnym punktem w programie każdej wycieczki po mieście.

3. Teatr Polski

Teatr Polski w Bielsku-Białej
Teatr Polski w Bielsku-Białej

Będąc przy zamku koniecznie trzeba zobaczyć Teatr. Wzniesiony w latach 1889–1890 Gmach Teatru Polskiego został odnowiony w 2008 roku, przywrócono dawny wygląd teatru, zgodny z projektem sprzed stu lat.

4. Zabytkowy dworzec PKP

dworzec kolejowy
Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Główna

To kolejna wizytówka Bielska, która oczaruje i miłośników zabytków techniki, i tych, którzy kochają piękne budowle. Wzniesiony w latach 1889-1890 dworzec to jeden z ciekawszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki, a jednocześnie miejsce, w którym wielu turystów rozpoczyna swe wycieczki po tym niezwykłym mieście.

5. Ratusz

Ratusz w Bielsku-Białej
Ratusz w Bielsku-Białej

Trudno jest mówić o zwiedzeniu Bielska-Białej bez chociażby chwili spędzonej w przepięknym, neorenesansowym ratuszu. Mały Pałac Sprawiedliwości to pozycja obowiązkowa do zobaczenia na liście atrakcji turystycznych. jest jednym z najbardziej okazałych zabytków w tym regionie. Zbudowany został pod koniec XIX wieku i z początku służył za siedzibę miejscowego banku, a także zastąpił stary ratusz jako siedzibę władz miejskich.

6. Katedra św. Mikołaja

Katedra św. Mikołaja
Katedra św. Mikołaja

Stolica Podbeskidzia może się pochwalić ciekawymi zabytkami sakralnymi, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługuje tu katedra św. Mikołaja. Choć obecną formę uzyskała ona w początkach XX wieku, wciąż można tu podziwiać gotycką nawę oraz secesyjne witraże.

7. Muzeum Techniki i Włókiennictwa

Bielsko-Biała
Muzeum Techniki i Włókiennictwa

Bielsko-Biała to nie tylko piękne budowle i pobliskie góry, ale też atrakcje związane z miejscowym przemysłem. Do najciekawszych zabytków techniki zalicza się tu Muzeum Techniki i Włókiennictwa, w którym można zobaczyć m. in. ciekawą kolekcję maszyn i urządzeń wykorzystywanych dawniej w przędzalni wełny.

Mały Wiedeń to wspaniałe zabytki architektury oraz muzea, którym warto poświęcić swój czas. To również liczne atrakcje dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek i chcą wędrować po pobliskich górach. Bielsko-Biała to bliskość wspaniałych szlaków oraz doskonale rozwinięta baza noclegowa, dzięki czemu miasto to staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym.

Dla tych, którzy kochają góry i chcą w nich spędzać sporo czasu, miasto to z pewnością szybko stanie się jednym z najważniejszych punktów na mapie województwa śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *