Bez wątpienia budynek Poczty Głównej jest sztandarowym przykładem neobarokowej architektury miasta, dzięki której Bielsko-Biała nazywane jest Małym Wiedniem. Austriackie wpływy zachwycają nieprzerwanie od końca XIX wieku. A wielkomiejski wizerunek miasto zawdzięcza przede wszystkim wybitnemu architektowi Karolowi Kornowi, który był twórcą m.in. wspomnianej Poczty Głównej.
Złoty okres Bielska-Białej
Druga połowa XIX wieku jest nazywana złotym okresem w dziejach Bielska-Białej. Ponieważ to właśnie wtedy zaczęły powstawać najpiękniejsze wille, kamienice i budynki użyteczności publicznej. Które nadały miastu niepowtarzalnego charakteru i na zawsze zmieniły jego krajobraz. Z pewnością na tym tle wyróżniał się (i nadal się wyróżnia) z imponującą kopułą, zegarem i ponad dwumetrowymi posągami. Projekt budynku wyszedł spod ręki wspomnianego już Karola Korna, więc zachodnie wpływy są tutaj mocno widoczne. Nic dziwnego, ponieważ Korn studiował m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu pod okiem tak wybitnych architektów, jak Heinrich von Ferstel – jeden z twórców zabudowy stolicy Austrii.
Ekspresowa budowa
Rozwijające się miasto potrzebowało nowoczesnej poczty zapewniającej wysoką jakość usług mieszkańcom oraz bielskim przedsiębiorcom, a dotychczasowa placówka mieszcząca się na Starym Rynku nie spełniała swojej funkcji. Zdecydowano więc o budowie nowej jednostki, która sprostałaby tym wymaganiom. Przedsięwzięcie finansował Skarb Państwa będący właścicielem działki, na której miał stanąć budynek Poczty Głównej. Gmach wzniesiono w zaledwie 12 miesięcy, co nawet w obecnych czasach jest imponującym osiągnięciem. Prace rozpoczęto w 1897 roku, a oficjalne otwarcie Poczty nastąpiło już 16 października 1898 roku.




Poczta główna – charakterystyka budynku
Niewątpliwie Karol Korn projektując budynek Poczty Głównej w Bielsku, czerpał pełnymi garściami z jej wiedeńskich odpowiedników. Mamy więc tutaj wyrazistą fasadę ze zwracającą uwagę centralną częścią w kształcie wieży zwieńczoną potężną kopułą. Na jej tle został umieszczony zegar, który pomimo ponad 120 lat nadal działa i wskazuje aktualny czas. Wzrok spacerowiczów przyciągają także wysokie rzeźby: Jowisza z orłem i Merkurego z laską wężową, które są personifikacją Poczty i Komunikacji. To właśnie te elementy sprawiają, że Poczta Główna jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Oraz obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty.