Podczas zwiedzania Bielska-Białej niewiele osób zastanawia się, kto jest autorem tych wszystkich zabytkowych budowli, które cieszą nasze oko. Otóż większość została zaprojektowana przez Karola Korna ( także Emanuela Rosta i Andrzeja Walczoka). Dlatego możemy stwierdzić, że jest on jednym z głównych twórców obecnego wizerunku centrum Bielska-Białej. Dworzec Główny, Hotel Prezydent, budynek Poczty Głównej i Sądu Rejonowego, Szpital Ogólny, willa Theodora Sixta oraz kamienice m. in. przy ulicach 3 Maja, Mickiewicza czy 11 Listopada to tylko niektóre z jego projektów.
Karol Korn cesarsko-królewski radca budowlany – „Kaiserlicher und königlicher Baurat”
Karol Korn pochodził z rodziny żydowskiej, urodził się w 1852 roku w Wadowicach jako Karpel Korn. Studiował na Politechnice w Karlsruhe i na uniwersytecie w Wiedniu. W późniejszych latach prowadził cegielnię, kamieniołom w Straconce, tartak i firmę budowlano-architektoniczną „Karol Korn”, którą po jego śmierci przejął syn Felix. Zasługi utalentowanego architekta docenił cesarz Austro-Węgier, Franciszek Józef I nadając mu tytuł cesarsko-królewskiego radcy budowlanego – „kaiserlicher und königlicher Baurat”.
Na uwagę zasługuje również fakt, że Karol Korn był przewodniczącym Towarzystwa Budowlanego, założycielem Związku wsparcia przy Uniwersytecie Wiedeńskim, członkiem korporacji Franconia oraz członkiem Zarządu Izraelickiej Gminy Wyznaniowej. Oprócz tego, że był wykształconym człowiekiem i udzielał się społecznie, wspierał też finansowo uboższe dzieci i studentów nie zważając na ich wyznanie.

Ulica Karola Korna
Zmarł w 1906 roku w Bielsku-Białej. Pochowano go na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej. W czasie II wojny światowej jego grobowiec został zdewastowany, a nagrobka nigdy nie odnaleziono. Nowy pomnik odsłonięto we wrześniu 2009 roku. Fundatorem była jego rodzina. Która to do dnia dzisiejszego mieszka w Bielsku-Białej. Władze miasta w 1998 roku postanowiły nazwać jego imieniem jedną z bielskich ulic, doceniając tym samym jego zasługi
Bez wątpienia sam Karol Korn zostawił cząstkę siebie w każdej zaprojektowanej budowli. Wiele z nich możemy obecnie podziwiać w niezmienionym stanie.