Rynek w Bielsku

Rynek w Bielsku-Białej

Rynek w Bielsku- Białej może poszczycić się długą i ciekawą historią, gdyż jego początki sięgają przełomu XII i XIII wieku. Czyli czasów założenia miasta. Co ciekawe, układ Rynku nie zmienił się od tamtego czasu, dzięki czemu łatwiej można sobie wyobrazić średniowieczną miejską scenerię. Wokół prostokątnego placu o wymiarach 82×43 metry wznoszą się liczne kamienice z XVII i XVIII wieku. Będące najlepszym przykładem architektury tamtych czasów.

Lokalizacja Rynku

Rynek w Bielsku-Białej położony jest mniej więcej w centralnej części miasta na tzw. Wzgórzu Miejskim, w pobliżu Zamku Sułkowskich. Z każdego narożnika placu odchodzą po dwie ulice:

  • północno-wschodnie – ulice: Podcienie i Słowackiego,
  • południowo-wschodnie – ulice: Wzgórze i Schodowa,
  • południowo-zachodnie – ulice: Cieszyńska i Kościelna,
  • północno-zachodnie – ulice: Celna i Kręta.

W 1953 roku układ urbanistyczny Starego Miasta, w tym Rynku Miejskiego, został wpisany do rejestru zabytków. A 7 lat później taki status uzyskały również kamienice okalające plac.

Relikty przeszłości

Lokalizacja i kształt Rynku świadczą o jego średniowiecznym rodowodzie, jednak dowody historyczne są dużo bardziej namacalne. W latach 90-tych ubiegłego wieku przeprowadzano prace archeologiczne w obrębie placu. Podczas których znaleziono fundamenty XVII-wiecznej wagi miejskiej oraz kamienną studnię. Obecnie znaleziska na stałe wpisały się w krajobraz okolicy i można je podziwiać przez płyty z pancernego szkła. Niestety nie zachowały się żadne ślady po drewnianym ratuszu. Który stał w tym miejscu do XVI wieku i świadczył o ważnej roli Rynku w codziennym życiu mieszkańców miasta.

Liczne pożary

Do połowy XVII wieku w mieście dominowała zabudowa drewniana. Zemściło się to w latach 1659 i 1664, w których to doszło do serii wielkich pożarów. Niszczycielskie płomienie strawiły sporą część budynków, więc zaczęto stawiać murowane kamienice. Jednak i ich nie ominął ogień, który największe żniwo zebrał w pierwszej połowie XIX wieku (1808 rok i 1836 rok). Między innymi to z ich powodu Stare Miasto zaczęło tracić na znaczeniu. I najważniejsze budynki użyteczności publicznej (ratusz, poczta, sąd i starostwo powiatowe) zostały przeniesione w okolice Dolnego Przedmieścia.

Rynek w Bielsku kiedyś i dziś

W latach swojej świetności na Rynku odbywały się cotygodniowe targi, a trzy razy do roku większe jarmarki. Te ostatnie były nie tylko okazją do wymiany handlowej, ale również ważnym wydarzeniem w życiu miasta. Które przyciągało do Bielska wielu ludzi z bliższej i dalszej okolicy. W XIX wieku Rynek stracił na znaczeniu, a w 1950 roku przeobrażono go w skwer z kilkoma lampami gazowymi. Niestety nie powstrzymało to powolnej dewastacji placu, którego symbolem było samoistne zawalenie się kamienicy pod koniec stulecia. W pierwszych latach nowego milenium rozpoczęto realizację planu Rewitalizacji Starego Miasta, dzięki któremu odświeżono Rynek i przywrócono mu dawną pozycję.

Obecnie Rynek w Bielsku-Białej bez wątpienia jest ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie miasta. Po renowacji stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, a także przyjezdne osoby. Ponieważ w jego okolicy można skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Uwagę spacerowiczów przyciągają również replika XIX-wiecznego pomnika św. Jana Nepomucena, fontanna Neptuna i sztuczny kanał o długości 15 metrów. Z kolei w sezonie letnim mają tutaj miejsce liczne koncerty, imprezy i wydarzenia artystyczne odbywające się na świeżym powietrzu.

Jeden komentarz do “Rynek w Bielsku-Białej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *