dobór stolarki okiennej

Jak wybrać okna do domu

Prawidłowy dobór stolarki okiennej do domu jednorodzinnego to bardzo istotna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Musimy tutaj pamiętać o tym, iż poprzez okna z naszych domów, może uciekać nawet do 45% energii cieplnej, co wynika z ich procentowego udziału w powierzchni ścian zewnętrznych. Dlatego też, nowe okna do naszego domu, powinny w jak najlepszym stopniu zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Dodatkowo, warto aby także dobrze wytłumiały hałasy pochodzące z zewnątrz, co pozwoli nam wypoczywać w bardziej komfortowych warunkach. Jednym słowem, dobór stolarki okiennej jest zadaniem trudnym i wymagającym.

Czy dobór stolarki okiennej jest rzeczywiście tak kłopotliwy?

Z całą pewnością jest to zadanie stosunkowo trudne. Wynika to głównie z faktu, iż na rynku znajdziemy wielu producentów okien, o bardzo zróżnicowanych parametrach technicznych. Tak duża ilość dostępnych rozwiązań sprawia, iż ciężko nam się w tym wszystkim połapać. Wobec tego, warto sobie powiedzieć nieco więcej o najważniejszych kwestiach, na których warto oprzeć dobór stolarki okiennej do naszego domu.

  • Energooszczędność – to chyba najważniejszy parametr na jaki będziemy zwracać uwagę. Obecnie, w nowych budynkach, wymagane przepisami są okna o współczynniku Uw wynoszącym maksymalnie 1,1 W/m2*K. Generalnie jednak, lepiej jest stosować takie, które mają ten współczynnik na jeszcze niższym poziomie.
  • Cisza, spokój i komfort – czyli chodzi o współczynnik Rw, który mówi nam o tym, w jakim zakresie okna tłumią dźwięki z zewnątrz. Dobór stolarki okiennej względem tego parametru należy także rozpatrzyć pod kątem tego, gdzie znajduje się budynek. W przypadku spokojnej i cichej okolicy, wystarczy aby parametr Rw wynosił około 30-32 dB. Jeśli jednak będzie to budynek blisko drogi, miasta, zgiełku, czy też jakichś zakładów produkcyjnych, lepiej aby współczynnik rW wynosił co najmniej 40 dB, a jeszcze lepiej kiedy będzie wyższy.
  • Szczelność okien – określana jest w czterostopniowej skali, przy czym klasa 4-ta jest najwyższą i zapewnia najlepszy poziom ochrony przez przewiewem. W przypadku takich okien musimy jednak pamiętać o dodatkowej wentylacji pomieszczeń, bowiem w przeciwnym razie możemy być narażeni na zawilgocenie ścian i pojawienia się grzyba.
  • Odporność na przepuszczanie deszczu – będzie to parametr wyrażany w skali w przedziale 1A – 9A. Najwyższa klasa, czyli 9A, zapewnia nas o tym, iż woda nie przedostanie się do wnętrza nawet przy bardzo silnym wietrze. Jeśli chodzi zaś o ochronę przed wiatrem, to będzie ona wyrażana w skali od A1 do C5. Litera w nazwie klasy określa wielkość ugięcia ramy, zaś cyfra jest oznaczeniem wartości ciśnienia działającego na okno. Najlepsze będą okna w klasie C5, które będą w stanie bezproblemowo przetrwać podmuchy o prędkości nawet do 200 km/h.

Pozostałe kwestie wpływające na dobór stolarki okiennej.

Musimy tutaj także uwzględnić kwestię estetyki poszczególnych okien. W końcu będą one bardzo wyraźnie widoczne, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz. Dlatego też, warto poszukać takich rozwiązań, które będą idealnie wpasowywać się w ogólny wydźwięk estetyczny całego domu. Istotną kwestią może także być klasa profili, oznaczana literami A, B lub C. najlepsze jakościowo będą profile oznaczane literą A, gdzie szerokość wewnętrznych komór wynosi 5mm, zaś grubość ścianek profilu ramy okiennej wynosi 3mm. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonane okno. Do wyboru mamy w tym zakresie okna drewniane Drewdom, oraz okna z PCV. Obecnie między poszczególnymi rozwiązaniami nie ma już zbyt wielkich różnic technicznych, więc pozostaje nam jedynie kwestia estetyki.

Polecamy: Łazienka podzielona na strefy codzienną oraz relaksu

Koszty zakupu oraz eksploatacji okien.

Istotną kwestią będzie także koszt zakupu i eksploatacji. Prawidłowy dobór stolarki okiennej nie może bagatelizować tej kwestii. Przecież nie każdego stać na najlepsze jakościowo okna. musimy w tym kontekście znaleźć złoty środek. Kupić okna na które będzie nas stać, a które będą maksymalnie energooszczędne i zapewnią nam wysoki poziom komfortu w naszych domach. Warto też pamiętać o kosztach eksploatacji, bowiem okna należy regularnie myć, oraz regulować czy też sprawdzać stan techniczny uszczelek i ewentualnie dokonać ich wymiany.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż dobór stolarki okiennej będzie procesem długotrwałym i wymagającym. Trzeba będzie przejrzeć duże ilości ofert, od wielu różnych producentów, z których każdy chce, aby to jego okna wypadły najlepiej. My z kolei musimy starannie zebrać wszystkie informacje i porównać je między sobą, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Tak, aby dobór stolarki okiennej był przeprowadzony w pełni prawidłowo. Aby przyszła eksploatacji nowych okien nie przysparzała nam jakichkolwiek trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *