Dobór drzwi zewnętrznych

Jak dobrać drzwi zewnętrzne do naszego domu

Prawidłowy dobór drzwi zewnętrznych do naszego domu jednorodzinnego to proces stosunkowo długotrwały. Musimy bowiem w pierwszej kolejności ustalić nasze wymagania w stosunku do drzwi, a w następnym kroku, znaleźć solidnego ich dostawcę. Nie jest to jednak takie proste, jakby się mogło pozornie wydawać. Kwestią jednak najważniejszą, dotyczącą drzwi zewnętrznych jest ich charakterystyka antywłamaniowa. Dobór drzwi zewnętrznych powinien uwzględniać kwestię naszego bezpieczeństwa, oraz wykupienia ewentualnej polisy ubezpieczeniowej. W przypadku drzwi spełniających odpowiednie standardy antywłamaniowe, możemy liczyć na znaczną obniżkę składki ubezpieczenia domu od włamań i kradzieży.

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

Wspomnieliśmy we wstępie, iż dobór drzwi zewnętrznych powinien uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo od włamania i kradzieży. To jednak nie wszystkie kwestie, na które musimy zwrócić uwagę. Bardzo ważnymi kwestiami będzie także odpowiednia izolacja termiczna i akustyczna, estetyka drzwi, oraz funkcjonalność korzystania. Trzeba więc przyznać, iż prawidłowy dobór drzwi zewnętrznych, nie jest niczym prostym. Postaramy się jednak w skrócie przedstawić wszystkie najważniejsze kwestie, którym należy poświęcić uwagę podczas doboru drzwi zewnętrznych.

Bezpieczeństwo

Tak jak wspomnieliśmy, wybierając drzwi zewnętrzne powinniśmy uwzględnić bezpieczeństwo, a to wymaga zastosowania odpowiednich technologii zabezpieczających drzwi przed możliwością ich sforsowania. Oczywiście, dodatkowo będziemy chcieli i tak wykupić ubezpieczenie od włamania i kradzieży. Jednakże w tym przypadku, wielu ubezpieczycieli wymaga abyśmy stosowali odpowiednie zabezpieczenia w naszych drzwiach zewnętrznych. Dla większości z nich, absolutnym minimum są drzwi wyposażone w następujące elementy:

  • Zamek wielozastawkowy – czyli taki na którego kluczu są co najmniej dwa wyżłobienia prostopadłe do trzonu. Oczywiście im więcej żłobień, tym trudniej będzie taki zamek sforsować. Większość ubezpieczalni wymaga, aby drzwi były wyposażone w co najmniej dwa tego typu zamki.
  • Zamek wielopunktowy – czyli zamek, który po przekręceniu klucza zasuwa sztaby w kilku miejscach drzwi jednocześnie. Najczęściej jest to sztaba bezpośrednio przy drzwiach, oraz dwie dodatkowe zasuwy o góry i u dołu.
  • Zasuwnica wielopunktowa – która wzmacnia ryglowanie drzwi.
  • Zawiasy – zabezpieczone przed możliwością łatwego zdjęcia skrzydła.
  • Przeszklenia – powinny być wykonane z szyby antywłamaniowej, tzw. P4.

Mamy więc stosunkowo sporo wymagań, z czego dwa pierwsze są tutaj najważniejsze i wymagane przez większość ubezpieczalni. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, iż same zamki powinny też posiadać stosowne certyfikaty wystawione przez uprawnione do tego instytucje. Będzie to najczęściej Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Centralne Laboratorium Kryminalistyki Policji.

Parametry techniczne

Oczywiście poza kwestią bezpieczeństwa, drzwi zewnętrzne powinny także charakteryzować się dobrymi parametrami technicznymi. Głównie w zakresie izolacji termicznej oraz akustycznej. Może się zdawać, iż jest to problem małoistotny, ale w przypadku domu przy ruchliwej ulicy, bądź mieszkania w bloku, dobra izolacja akustyczna będzie kluczem do zapewnienia sobie wysokiego poziomu komfortu. Izolacja termiczna jest faktycznie nieco mniej istotna, aczkolwiek warto aby drzwi nie traciły zbyt dużo ciepła. Po co tracić ciepło, skoro ogrzewanie domu czy też mieszkania jest tak bardzo kosztowne?

Polecamy: Blaty kuchenne – ceny, rodzaje, opinie – kupujemy blat kuchenny

Estetyka wykonania

Ostatecznie, dobór drzwi zewnętrznych powinien także uwzględniać kwestię estetyki drzwi. Muszą nam one po prostu odpowiadać i pasować do ogólnego wydźwięku estetycznego naszego domu czy też mieszkania. Zawsze warto na tę kwestię zwrócić uwagę, bowiem niewłaściwie dobrane pod tym względem drzwi będą po prostu gryźć w oczy.

Koszt zakupu drzwi zewnętrznych

Dobre drzwi zewnętrzne potrafią naprawdę sporo kosztować. W wielu przypadkach, można będzie ponieść nawet koszty w wysokości 10-20 tysięcy PLN. Będą to oczywiście nowoczesne drzwi na przykład aluminiowe wykonywane na wymiar. Standardowo jednak, jeśli chcemy kupić dobrej klasy drzwi zewnętrzne to trzeba się liczyć z koniecznością wydania około 4-5 tys. PLN.

Gdzie kupić dobre drzwi zewnętrzne?

Jeśli więc dobór drzwi zewnętrznych nie ma już przed nami większych tajemnic, możemy sprawdzić, gdzie kupimy dobrej jakości drzwi zewnętrzne. Niezależnie od tego czy będą to drzwi zewnętrzne z drewna, czy też ze stali bądź PCV, każdy sprzedawca powinien nam dostarczyć odpowiednie certyfikaty potwierdzające zastosowanie wymaganych zabezpieczeń antywłamaniowych. Jeśli sprzedawca takowymi nie dysponuje, to po prostu, takich drzwi nie kupujemy. Mogłoby to w przyszłości znacznie utrudnić kwestie związane z ubezpieczeniem domu od włamań i kradzieży. Powinniśmy decydować się jedynie na takie drzwi, do których sprzedawca dołączy wszystkie wymagane certyfikaty, oraz wskaże firmę, która zajmie się prawidłowym ich osadzeniem, co także jest bardzo ważną kwestią.

Podsumowanie

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż prawidłowy dobór drzwi zewnętrznych nie jest niczym prostym ani też przystępnym cenowo. Niemniej jednak warto spędzić więcej czasu na to, aby drzwi spełniały wszystkie nasze wymagania, oraz zadbać o to, aby były wyposażone w niezbędne zabezpieczenia antywłamaniowe. Dzięki temu zyskamy większy poziom komfortu oraz bezpieczeństwa w naszym własnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *