Blat kuchenny

Blaty kuchenne – ceny, rodzaje, opinie – kupujemy blat kuchenny

Mówi się iż kuchnia to serce domu. W kuchni przyrządzamy posiłki, często je również konsumujemy, spotykamy się z rodziną, rozmawiamy. Pomieszczenie to tętni życiem i jest niezwykle często i intensywnie eksploatowane. Przestrzeń robocza kuchni to przede wszystkim blat kuchenny, na którym kroimy, siekamy itd. Poza tym, by blat wyglądał estetycznie liczy się jego walor użytkowy, komfort korzystania z jego funkcji. Zatem wybór blatu do kuchni jest niezmiernie istotny podczas remontu kuchni czy też wyposażenia jej od zera.

Kosmetyczne zmiany

Bardzo częstym zabiegiem podczas remontu jest wymiana blatów kuchennych, niekoniecznie z powodu ich zużycia ale z uwagi na zmianę koncepcji kolorystycznej wnętrza. To stosunkowo tani zabieg, a skuteczny. Pomaga odświeżyć wnętrze, dodać kontrastu, rozjaśnić itp. Ponadto blat kuchenny jest elementem najbardziej narażonym na uszkodzenie czy to w wyniku wilgoci (rozlana woda, napoje), gorąca (stawianie gorących naczyń, garnków bez podkładki), czy cięcia (krojenie, siekanie nożem bez deski). Zarówno laminaty jak i drewno czy kamień z czasem tracą swą efektowność poprzez tworzące się przebarwienia, rysy, otarcia. Dlatego też, by zbyt często nie musieć wymieniać blatów dobrze jest na etapie zakupu wybrać najodpowiedniejszą ofertę.

Rodzaj blatu

Zanim podejmiemy decyzję jaki kolor powinien mieć nasz nowy blat kuchenny warto najpierw wybrać rodzaj blatu. Bowiem wybór jest dość spory. Po pierwsze możemy kupić blat kamienny, marmurowy lub z imitacji kamienia. Po drugie możemy kupić blat drewniany olejowany z litego drewna o pięknej fakturze. W ofercie producentów dostępne są blaty kuchenne z drewna egzotycznego jak i rodzimego, paleta kolorystyki jest tutaj różnorodna, bowiem odcień drewna zmieniać można w zależności od użytego barwnika dodawanego do oleju natłuszczającego drewno. Po trzecie kupić można blat najbardziej popularny, i jednocześnie trwały w stosunku do jego ceny. Laminowany z grubej płyty wiórowo-paździerzowej. Jak już wspomniano blaty kuchenne różnią się nie tylko materiałem wykonania ale również ceną, a także jakością, która wynika z użytego surowca do wytworzenia blatu.

Jaki blat kuchenny wybrać?

Najwięcej zapłacimy za blat kuchenny z kamienia naturalnego, są one wyjątkowo wytrzymałe na użytkowanie, aczkolwiek nie do każdego stylu wyposażenia pasują. Nieco tańsze są blaty drewniane. Tutaj cena zależy głównie od grubości i rodzaju drewna. Do najtańszych należą standardowe blaty laminowane, które również dostępne są w szerokim wachlarzu cen. Cena tych blatów uzależniona jest przede wszystkim od faktury, jakości i wzoru laminatu. Zauważyć należy, iż blaty kuchenne występują w jednym standardowym rozmiarze swej szerokości 60cm z tolerancją 1cm. Nie mamy zatem co się martwić o to, by blat nam nie pasował do mebli kuchennych, które również podlegają standardom. Nawet te wykonywane na zamówienie.

Więcej fachowej wiedzy na temat blatów kuchennych znajdziesz na blogu firmy Visoo Design Architektura i Projektowanie Wnętrz

Jeden komentarz do “Blaty kuchenne – ceny, rodzaje, opinie – kupujemy blat kuchenny”

  1. Mi się strasznie podobają blaty kwarcowe, są tańsze od granitowych, a też pięknie się prezentują 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *